Elazığ Türkmen Alevileri örneğinde ölüm ritüeli
The death ritual within the example of Elazığ Türkmen Alevis
  1. Tez No: 586255
  2. Yazar: LEVENT SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Sociology, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Orta Asya'dan çıkıp Anadolu' ya yerleşen ve Türkmen diye anılmaya başlayan Türk Boylarının, Anadolu'nun Türkleşmesinde katkıları büyük olmuştur. Türkler, yüzyıllar boyunca birçok din ile tanışmış ve bu dinlerden edindikleri pratikleri kabullendikleri yeni dinlerde de sürdürmüşlerdir. Tanışmış oldukları bu dinler den kaptıkları pratik ve uygulamaları kendi hayatlarında yaşattıkları gibi; nesilden nesile de aktarmaya devam etmişlerdir. İslam dini ile tanıştıktan sonra bile hafızalarında kalan eski inançlarının izleri olan uygulamalarını kültürleri içerisinde devam ettirmişlerdir. Anadolu' ya gelip yerleşen, Türkmen diye anılan ve Alevi kimliği ile yaşamını sürdüren Türkmen Aleviler, düğün, evlenme ve ölüm gibi geçiş dönemlerinde, eski inanç sitemlerinden kalan uygulamaları, sebebini bilerek veya bilmeyerek uygulamaya devam etmişlerdir. Bu çalışmanın amacı, kendilerini Türkmen Alevi olarak adlandıran ve Elazığ il sınırları içerisinde ki Koruk, Balıbey, Fatmalı, Karaçavuş ve Sün köylerinde yaşayan Türkmen Alevi topluluklarının, ölüm etrafında oluşturmuş oldukları uygulamaların eski Türk inançlarının izlerini taşıdığını ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Turkish tribes migrated from Central Asia ,settled down Anatolia and being called Turkmen have substantial contribution on Turkification of Anatolia.Turks have met different religions for centuries and they carry on the practices they get from these religions to new religions they accepted.They live these practices even they transmit them from generation to generation.They continue to use the practices ( that have signs from old beliefs) in their culture after they met islam. Today's representatives of Turks who settled down Anatolia ,called as Turkmen and survived as Alevi also carry on these rituals come from old blief system in transition period like birth,wedding ceremony and death by accident or design. The aim of this thesis study is to state the similarities between death rituals of Alevi society live in Koruk, Balıbey, Fatmalı, Karaçavuş and Sün villages of Elazığ and old Turk beliefs.