Cemal Şakar'ın öykülerinde yapı ve tema
Structure and themes of Cemal Şakar's short stories
  1. Tez No: 586254
  2. Yazar: SÜMEYYE BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP KEVSER ŞEREFOĞLU, PROF. DR. YILMAZ DAŞCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 397
Özet
1982'den bu yana Türk öykücülüğünün önemli bir temsilcisi olan Cemal Şakar, günümüzde de eserler vermeye devam etmektedir. Şakar'ın bugüne kadar on bir öykü, yedi deneme/inceleme/eleştiri, bir söyleşi ve iki edisyon olmak üzere toplam yirmi bir eseri bulunmaktadır. Cemal Şakar'ın öyküleri üzerine tematik ve biçimsel yapıyı ayrıntılı olarak ele alan bir tez çalışması bulunmamaktadır. Bu sebeple Şakar'ın öyküleri bütün yönleriyle incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Summary since 1982 Cemal Şakar, the most important representitive of Turkish storytelling, has continued to contribute with his work in this day and age. Till this day Şakar has had twenty one works in total including eleven stories, seven essays/reviews/criticisms, one interview and two editions.There is no thesis that elaborately handles the tematic and figural structure of Cemal Şakar's stories. That's why Şakar's stories were tried to be examined in all aspects.