Tükürük lekelerinde kart test yöntemiyle alfa amilaz enzim aktivitesinin tespit edilebilirliğinin incelenmesi
Investigation of the determinabilitiy of alpha amylase enzyme activity by card test method in sali̇vary stai̇ns
- Tez No: 586267
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BALCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu projede, insan derisine, insan tükürüğünün bulaşmış olup olmadığını tespit etmek amacıyla, hızlı ve kolay, her yerde uygulanabilecek kart test yöntemiyle 100 gönüllü üzerinde tükrük alfa amilaz enzim aktivitesine bakılmıştır. Gönüllerin ön kollarına 3 adet 3 santimetre çaplı daire çizilmiştir. Bu dairelerin her birine 5'er saniye tükürük bulaştırarak öpmeleri istenmiştir. Ön kola çizilen her bir daireden farklı saatte olmak üzere 0-3-6. saatlerde swap çubuğu ile örnek alnmıştır. Alınan örnekler eppendorf tüplerinde 1 ml kart test kitinin buffer solusyonu ile 1 saat dilüe edilmiştir. Dilüe edilen örneklerden pipet yardımıyla bir miktar alınıp 3 damla kart testin ilgili bölmesine damlatılmıştır. 10 dakika içinde çıkan sonuçlar kaydedilmiştir. Ayrıca gönüllülerden tükürük alfa amilaz enzim aktivitesini etkileyebilecek yaş, cinsiyet, kilo-boy, sigara, spor, hastalık, medikal tedavi gibi parametreler sorgulanıp kaydedilmiştir. 0.saatte 3 olguda, 3. saatte 5 olguda, 6. saatte 10 olguda negatif saptanmıştır. Sonuç olarak 6. saatte bile olguların %90'ında öpme ile tükürük bulaşan bölgede human alfa amilaz aktivitesinin pozitif saptandığı, tükürük amilaz aktivitesinin cinsiyet, yaş, boy, ağırlık, sigara kullanma durumu ve spor yapma durumu ile ilişkisinin olmadığı görülmüştür. Human alfa amilaz kart testin hızlı ve kolay uygulanması, tükürük alfa amilazını etkileyen parametrelerden etkilenmemesi nedeniyle pratik hayatta kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this project, salivary alpha amylase enzyme activity was examined in over 100 volunteers by card test method, which can be applied anywhere, quickly and easily in order to determine whether human skin is contaminated with human saliva. 3 circles with a diameter of 3 centimeters were drawn on the forearms of the volunteers. Each of these circles was asked to kiss each other by spreading saliva for 5 seconds. 0-3-6 at different hours, the sample was taken with the swap bar from each circle drawn on the forearm. Samples were diluted in eppendorf tubes with buffer solution of 1 ml card test kit for 1 hour. Parameterssuch as age, sex, weight-length, smoking, sports, disease, medicaltreatment, which may affect salivary alpha amylase enzyme activity, were questioned and recorded. It was found to be negative in 3 cases at 0 hours, 5 cases at 3 hours, and 10 cases at 6 hours. As a result, it was found that human alpha amylase activity was found to be positive in the salivary infected area by kissing in 90% of the cases even at the 6th hour, and salivary amylase activity was not related to gender, age, height, weight, smoking statusand sports status. It has been shown that human alpha amylase card test can be used in practical life due to its rapid and easy application and not being affected by the parameters affecting saliva alpha amylase.