Orta gelir tuzağı ve Türkiye ekonomisi analizi
Middle income trap and Turkey economy analysis
  1. Tez No: 586268
  2. Yazar: GONCA KARATEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET İNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmanın amacı,“Orta Gelir Tuzağı (OGT)”kavramını açıklayarak, Türkiye'nin orta gelir tuzağı açısından değerlendirilmesidir. Çalışmada, ülkelerin orta gelir tuzağı riski durumuna değinilerek, tuzakta olan ülkeler incelenmiştir. Türkiye ekonomisi açısından orta gelir tuzağı ele alınmış ve Türkiye'de bulunan 26 Düzey 2 bölgeleri 2004 - 2017 döneminde bölgesel ve sektörel dağılımını veri alarak, orta gelir tuzağı riski olan bölgeler saptanmıştır. Betimleyici analiz yöntemi ile, 1988 - 2018 dönemine ilişkin verileri baz alınarak orta gelir tuzağının gerçekleşme ihtimali ve bu durumdan kaçınmada etkili olabilen sosyal ve ekonomik göstergelerle Türkiye, Malezya, Singapur ve Güney Kore ülkeleri karşılaştırması yapılmıştır. Türkiye, 1955 yılında alt-orta gelir düzeyine ulaşmış, ancak 50 yıl sonra, 2005 yılında üst-orta gelir düzeyine yükselmiştir. Yaklaşık 14 yıldır bu düzeydedir. Araştırma sonuçları, Türkiye ekonomisinin orta gelir tuzağına girme riskinin yüksek olduğu, yüksek gelir grubuna geçmek için ülkede bölgesel gelişim farkları dikkate alınarak politika uygulanması gerektiği ve ekonominin yapısal dönüşümüne bağlı olduğu sonucunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study,“Middle Income Trap”explaining, the concept is evaluated in terms of Turkey's middle-income trap. In study, by mentioning the middle income trap risk of the countries are the countries in the trap. In terms of Turkey's economy middle income trap handled of and in Turkey 26 Level 2 region 2004 - 2017 period taking of data of the regional and sectoral distribution were identified middle-income trap regions is risk. Based on data for the 1988 - 2018 period with, descriptive analysis, middle-income trap realization probability and of social and economic indicators which are effective in avoiding this situation are made compared in Turkey, Malaysia, Singapore and South Korea. Turkey has reached the lower-middle income level in 1955, but 50 years later, was promoted to upper-middle income level in 2005.It has been at this level for about 14 years. Research results, Turkey's economy is entering into the middle income trap is high risk, to move to high income group it is concluded that the policy should be implemented by considering regional development differences in the country and it depends on the structural transformation in the economy.