Güney Kore yönetim tarzında Konfüçyanizm ve piyasa kurumsal mantıklarının rekabet izleri: Güney Kore yönetim tarzının gelişimi üzerine bir inceleme
Competition traces between Confucianism and market institutional logics in South Korean management style: A research on the development of South Korean management style
  1. Tez No: 794391
  2. Yazar: YUN GIL KANG
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Güney Kore, yarım yüzyıldan biraz fazla bir süre içinde küresel bir üretim merkezi haline geldi ve bugün Koreli şirketler küresel piyasada dikkate değer bir rekabet gücü göstermektedir. Sonuç olarak, Koreli şirketlere ve onların yönetim özelliklerine olan ilgi artmaktadır. Bu ilgi, Kore şirketlerinin nasıl bu kadar hızlı büyüyebildiği ve bu büyümenin arka planının ne olduğu konusunda soru işaretleri uyandırıyor. Yaptığımız çalışma bu soruları cevaplama arzusuyla önce Koreli şirketlerin yönetim tarzının ne olduğunu açıklayıp sonra bu yönetim tarzında Konfüçyanizm ve piyasa mantığının etkileriyle iki kurumsal mantık arasındaki rekabet ilişkisini yakalanmaya çalışılmıştır. Bu araştırma ikincil verilerden hareketle tasarlanmış nitel bir çalışmadır. Kore yönetim tarzının oluşum sürecini ve değişimini yakalamak için kavramsal çerçeve olarak kurumsal mantık perspektifi kullanılmıştır. Kurumsal mantık perspektifi, kurumlar üzerinde toplumun ve aktörlerin karşılıklı etkileşimini kabul eden, ayrıca kurumların hem sembolik unsurlar hem de maddi unsurlarını sentetik olarak ele alan bir yaklaşımdır. Kurumsal mantık tarihsel bir sonuçtur, bu nedenle onların oluşumunu ve değişimini tarihsel bağlamdan hareketle açıklamak gerekir. Bu nedenle, yaptığımız çalışma ilk olarak Kore'nin modern tarihini inceleyerek Kore toplumunun makro düzeyinde Konfüçyanizm mantığı ile piyasa mantığı arasındaki rekabetçi akışı yakalamaya çalışmıştır. Bu süreçte iki kurumsal mantığın içerikleri gözden geçirilmiş ve ardından Kore yönetim tarzı içerikleriyle eşleştirmek için kullanılacak parametreler sunulmuştur. Daha sonra Kore'nin yönetim tarzını örgütsel değer, yönetim stratejisi, sahiplik yapısı ve yönetişim, örgütlenme özellikleri ve insan kaynakları yönetimi olarak beş boyut ve karakteristik unsurlar halinde ele alınmıştır. Son olarak iki kurumsal mantığın parametreleri Kore yönetim tarzının içerikleriyle eşleştirip analiz edilmiştir. Bu analiz, kurumsal mantığın temel bileşenleri olan sembolik anlam ve maddi uygulama açısından ele alınmıştır. Bu çalışmanın önemli bir sonucu olarak Konfüçyanizm mantığının Kore işletme yönetim tarzında önemli ölçüde yer aldığı ve bu tür Konfüçyanizm mantığının piyasa mantığıyla bir koalisyon halinde var olduğu doğrulanmıştır. Özellikle yönetim tarzının beş boyutundan sahiplik yapısı ve yönetişim boyutunun Konfüçyanizm mantığını ciddi bir şekilde yansıttığı gösterilmiştir. Kore şirketlerinin yüksek büyüme arzusunun hem Konfüçyanizm mantığı hem de piyasa mantığı tarafından desteklendiği de doğrulanmıştır. Ayrıca, tarihsel bir bakış açısıyla, Kore geleneksel toplumunda en güçlü olan Konfüçyanizm mantığının hızla etkisini kaybetmesiyle piyasa mantığının çok hızlı büyüdüğü görülmüştür. Ancak Konfüçyanizm mantığı egemen hâkimiyeti kaybetmiş olsa da Konfüçyanizm mantığının etkisinin hâlâ göz ardı edilemeyecek düzeyde olduğu teyit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
South Korea has become a global manufacturing hub in just over half a century, and today Korean companies show remarkable competitiveness in the global market. As a result, interest in Korean companies and their management features is increasing. This interest raises questions about how Korean companies could grow so fast and what is the hidden background of their growth. As a response to these questions, this study first explains what the management style of Korean companies is, and then tries to capture the effects of Confucianism institutional logic and market institutional logic in their management style and the relationship between the two competing logics. This research is a qualitative study designed based on secondary literature. The institutional logic perspective was used as a conceptual framework to capture the formation process and change of the Korean management style. The institutional logic perspective accepts the mutual influence of society and actors on institutions, while dealing with both symbolic and material elements of institutions. Institutional logics are consequences of cummulative historical events, so it is necessary to explain institutional formation and change with historical context. Therefore, this study first tried to capture the competing relationship between Confucianism logic and market logic at the macro level of Korean society by examining the modern history of Korea. In this process, the contents of the two institutional logics were reviewed, and then the parameters to be used to match the contents of the Korean management style were presented. Then, Korea's management style is discussed in five dimensions as organizational value, management strategy, ownership structure and governance, features of organizing and human resources management, with its characteristics. Finally, the parameters of the two institutional logics were matched with the contents of the Korean management style and analyzed. In analysis, symbolic meaning and material practices, which are the main two dimensions of institutional logic, are mainly considered. As an important result of this study, it has been acknowledged that Koream management style contains Confucianism logic substantially and that Confucianism logic exists in coalition with the market logic. In particular, it has been shown that the ownership structure and governance dimension among the five dimensions of Korean management style seriously reflect Confucianism logic. It was also shown that the high growth desire of Korean companies was supported by both Confucianism logic and the market logic. Also, from a historical point of view, it was shown that the market logic grew very rapidly as the Confucianism logic, which was the most dominant logic in traditional Korean society, rapidly lost its influence. However, despite the fact that Confucianism logic has lost its dominant position in the past, it was confirmed that the influence of Confucianism logic is still at a level that cannot be ignored.