1980 sonrası Türk edebiyatında polisiye romanın toplumsal gelişimi: Ahmet Ümit ve Osman Aysu romanları
Social development of detective novel in Turkish literature after 1980: Ahmet Ümit and Osman Aysu's novels
- Tez No: 586295
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ERJEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tezin amacı, polisiye romanın Türk edebiyatındaki gelişim sürecinde toplumsal yapıda meydana gelen gelişmeler ve değişimlerden nasıl etkilendiğini ve 1980 sonrası dönemde Ahmet Ümit ve Osman Aysu'nun romanlarının toplumla ilişkisini incelemeye çalışmaktır. Polisiye roman, batıda kendi toplumsal dinamiklerine dayanan bir tür olarak, burjuva toplumunun yarattığı karmaşık toplumsal ilişkilerin sonucunda ve bir burjuva ideolojisi olarak doğmuştur. Ancak, Türkiye'de polisiye romanın ortaya çıkmasında böyle bir toplumsal dayanak noktası aramak mümkün değildir. Dolayısıyla, ülkemizde polisiye roman farklı bir yol izlemek durumunda kalmıştır. Bu duruma etki eden gerekçeler yazınsal ve toplumsal değişkenler olarak karşılıklı etkileşimleri dâhilinde incelenme yoluna gidilmiştir. Yazınsal nitelikte olan gerekçeler, ülkemizde edebiyat alanında yaşanan açmazlar üzerinden ele alınırken; toplumsal nitelikte olanlar, Türkiye'nin devlet anlayışı ve bu yöndeki çabalarının toplumsal yaşama etkilerinin incelenmeye çalışılması üzerinden gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesisis to study how the detective novel genre was affected by the developments and changes in the social structure during the development of Turkish Literature and in the period after 1980, the relationship between Ahmet Ümit and Osman Aysu's Novels with social processes. The detective novel genre was born as a bourgeois ideology and as a result of the complex social relations created by bourgeois society as a species based on its own social dynamics in the west. However, the emergence of detective novels in Turkey, is not possible to look for such a social mainstay. Therefore, the detective novel genre in our country had to follow a different way. The reasons that influence this situation have been analyzed in terms of their interactions as literary and social variables. The literary reasons are discussed in terms of the dilemmas in the literature in our country; that the social character of Turkey's understanding of the state and its efforts in this way were realized through attempting to analyze the effects of social life.