Osman Aysu ve Çingiz Abdullayev'in polisiye romanlarının karşılaştırılması
Comparison of Osman Aysu's and Chingiz Abdullayev's detective novels
  1. Tez No: 936512
  2. Yazar: GULZAR MAMMADOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAATTİN KARACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 308
Özet
Polisiye roman suçu ve suça ilişkin muamma öyküsünü anlatan kendine özgü bir türdür. İlk örnekleri Batıda verilen bu tür zamanla Türk ve Azerbaycan edebiyatında da görülür. Bu çalışmada ele alınan yazarlardan Osman Aysu ve Çingiz Abdullayev 1980 sonrası Türk ve Azerbaycan edebiyatının tanınmış polisiye romancılarıdır. Her iki yazar da polisiyenin hemen her türünde roman kaleme almış özellikle istihbarat örgütlerinin mücadelelerine, mafya örgütlerinin faaliyetlerine, seri cinayetlere, ulusal ve uluslararası siyasi, ticari suçlara eserlerinde geniş yer vermiştir. Bu çalışmada Türkiye ve Azerbaycan'da tanınan bu iki polisiye romancının eserleri türün üç temel ögesi olan suç, suçlu ve dedektif/araştırmacı bakımından karşılaştırılmış, aralarındaki benzerlik ve farklılıklar tespit edilmeye çalışılmıştır. Tez bu bağlamda“Giriş”,“Polisiye Romanın Tanımı, Türleri, Tarihçesi ve Üç Temel Unsuru”,“Osman Aysu ve Çingiz Abdullayev'in Romanlarında Suç”,“Osman Aysu ve Çingiz Abdullayev'in Romanlarında Suçlular”,“Osman Aysu ve Çingiz Abdullayev'in Romanlarında Dedektifler/ Araştırmacılar”ve“Sonuç”başlıklı dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmadaki“Polisiye Romanın Tanımı, Türleri, Tarihçesi ve Üç Temel Unsuru”başlıklı bölümde polisiye roman türüne dair teorik ve tarihçe bilgisi verilmiş,“Osman Aysu ve Çingiz Abdullayev'in Romanlarında Suç”başlıklı ikinci bölümde her iki yazarın romanlarında tespit edilen suçlar nedenlerine göre,“Osman Aysu ve Çingiz Abdullayev'in Romanlarında Suçlular”başlıklı üçüncü bölümde suçlular, örgütlü ve bireysel oluşlarına göre,“Osman Aysu ve Çingiz Abdullayev'in Romanlarında Dedektifler/Araştırmacılar”başlıklı dördüncü bölümde ise dedektif/araştırmacılar profesyonel ya da amatör, mesleklerine göre tasnif edilerek incelenmiş,“Sonuç”bölümünde çıkarımlar sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
Detective fiction is a unique genre that tells the story of crime and its enigma. This genre, whose first examples were given in the West, is also seen in Turkish and Azerbaijani literature over time. Osman Aysu and Chingiz Abdullayev, among the writers discussed in this study, are well-known detective novelists of Turkish and Azerbaijani literature after 1980. Both authors wrote novels in almost every genre of detective fiction, and especially gave extensive coverage to the struggles of intelligence organizations, the activities of mafia organizations, serial murders, national and international political and commercial crimes in their works. In this study, the works of these two detective novelists, known in Türkiye and Azerbaijan, were compared in terms of the three basic elements of the genre, crime, criminal and detective/investigator, and the similarities and differences between them were tried to be determined. In this context, the thesis consists of four chapters titled“Introduction”,“Definition, Types, History and Three Basic Elements of Detective Novel”,“Crime in Osman Aysu and Chingiz Abdullayev's Novels”,“Criminals in Osman Aysu and Chingiz Abdullayev's Novels”,“Detectives/Researchers in Osman Aysu and Chingiz Abdullayev's Novels”and“Conclusion”. In the section titled“Definition, Types, History and Three Basic Elements of Detective Novel”in the study, theoretical and historical information about the detective novel genre is given. In the second section titled“Crime in the Novels of Osman Aysu and Chingiz Abdullayev”, the crimes identified in the novels of both authors are classified according to their reasons, in the third section titled“Criminals in the Novels of Osman Aysu and Chingiz Abdullayev”, the criminals are classified according to their organized and individual nature,“Osman Aysu and Chingiz Abdullayev”. In the fourth chapter titled“Detectives/Investigators in Abdullayev's Novels”, detectives/investigators were examined by classifying them according to their professions, whether professional or amateur, and inferences were listed in the“Conclusion”section.