Bir Kuşak Bir Yol Projesi çerçevesinde Çin ve Türkiye ilişkilerinde yeni gelişmeler
Recent developments in China-Turkey relations within the framework of One Road One Belt Project
- Tez No: 586301
- Danışmanlar: PROF. DR. MİM KEMAL BÜLENT ÖKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bir Kuşak Bir Yol“İpek Yolu Ekonomi Kuşağı”ve“21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu”nun kısaltılmasıdır. Asya'dan Avrupa'ya kadar uzanan bu yol 2015 gündeme geldiğinden beri yurt içinde olsun veya yurt dışı ülkelerde olsun çok sıcak tepkilerle karşılaşmaktadır. Uzun yıllar önce, tarihi ipek yolu doğu ve batıyı, Çin ve Türk halkını birbirine bağladı ve iki halk arasındaki kültürel alışverişi güçlendirdi. Günümüzde ise bu ikili ilişkiler daha geniş bir versiyonda ilerlemektedir. Bu çalışma bir kuşak bir yol projesi çerçevesinde Çin ve Türkiye ilişkilerinde yeni gelişmeleri ve problemleri inceleme amacıyla yapılmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde“Bir Kuşak Bir Yol”projesi detaylı olarak anlatılmıştır. İkinci bölümde, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulmasından günümüze kadar olan önemli gelişmeler ve günümüzdeki yeni gelişmeler aktarılmıştır. Üçüncü kısmında ise İstanbul'da yaşamakta olan Türk ve Çinlilerin“Bir Kuşak Bir Yol”ve iki ilişkiler hakkındaki düşüncelerinin değerlendirmesi yapılmıştır ve mevcut problemler sunulmuştur. Çalışmanın son kısmında ise problemler analiz edilerek öneriler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
“The Belt and Road”Initiative which is abbreviated from the Silk Road Economic Belt and the 21st-Century Maritime Silk Road. Since 2015 this initiative which connecting Asia and Europe has become popular. The national and international community have welcomed the initiative and its positive impact. The old Silk Road linked the East with the West in ancient times. Meanwhile, people of China and Turkey established a deep friendship and cultural exchange. Nowadays, bilateral relations have entered a new development stage. The aim of this study is to analyze new developments and issues of Sino-Turkish relations under the influence of the Belt and Road Initiative. The research covers four parts. The first part of the study is the theory of the The Belt and Road Initiative. The second part is about the Sino-Turkish relations and new developments under the influence of the The Belt and Road Initiative. The third part is about the relationship of Chinese & Turkish people living in Istanbul, under the influence of The Belt and Road Initiative, covering improvement of intercultural exchange and current issues. The last part of this thesis is the conclusion, which makes a analyses and gives some recommendations.