OBOR kapsamında uluslararası ticarette eksen kaymaları ve Türkiye'nin pozisyonu
Axis shifts in international trade and Turkey's position in the scope of OBOR
  1. Tez No: 728302
  2. Yazar: ALİ HALİD USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GENCAY KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
2013 yılında Çin Devlet Başbakanı Xi Jinping tarafından duyurulan Bir Kuşak Bir Yol (One Belt One Road-OBOR) Projesi, eski İpek Yolu'nun yeniden canlandırılmasını ifade etmektedir. Çin, bu Proje sayesinde lojistik maliyetlerini ve süresini azaltarak Avrupa ile ticari ilişkilerini artırmayı hedeflemektedir. Proje güzergahındaki pek çok ülkeye büyük ölçekli yatırımlar yapılmaktadır. Türkiye'de de bu kapsamda önemli projeler geliştirilmiştir. Küresel ekonomik güç merkezinin ABD'den Asya-Pasifik bölgesine kayması bu projeyi çok daha önemli kılmıştır. Proje kapsamında yapılacak ulaşım ağları sayesinde lojistiğin daha hızlı ve az maliyetli olarak gerçekleştirilecek olması bölge ülkelerinin uluslararası ekonomiye entegrasyonu kolaylaştıracaktır. Bu çalışmanın birinci bölümünde uluslararası ticaret kavramına, son dönemde buna ilişkin yaşanan gelişmelere ve Çin'in değişen ekonomi politikaları ile uluslararası ticaretteki yükselişine yer verilmiştir. İkinci bölümde OBOR Projesi hakkında detaylı bilgi verildikten sonra uluslararası ticaretteki eksen kaymaları bu proje çerçevesinde değerlendirilmiştir. Son bölümde ise OBOR projesi kapsamında Türkiye'nin yaşanan eksen kaymasındaki durumu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The One Belt One Road -OBOR Project, announced by Chinese President Xi Jinping in 2013, refers to the revival of the old Silk Road. Through this Project, China aims to increase its trade relations with Europe by reducing logistics costs and duration. Large-scale investments are made in many countries along the project route. Important projects have been developed in Turkey in this context. The shift of the global economic powerhouse from the United States to the Asia-Pacific region has made this project much more important. Thanks to the transportation networks to be carried out within the scope of the project, logistics will be carried out faster and less costly, facilitating the integration of countries in the region into the international economy. In the first part of this study, the concept of international trade, recent developments related to this and China's changing economic policies and its rise in international trade are included. After detailed information about the OBOR Project was given in the second part, axis shifts in international trade were evaluated within the framework of this project. In the last chapter, Turkey's situation in axis shifts was examined within the scope of OBOR project.