Avrupa'nın kültürel kimliği ve Avrupa'da yabancı düşmanlığı(Zenofobi)
Cultural identity of europe and xenophobia in Europe
  1. Tez No: 586300
  2. Yazar: ALİ BATUHAN KARAASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL KIRKPINAR ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Kültür, toplumların kimliklerini etkileyen unsurlardan biridir. Değişime ve gelişime açık yapısıyla, her milletin tarihinde farklı bir şekilde yer etmiştir. Genel anlamda kültürün taşıması gereken ortak özellikler bulunsa da her kültür, kendi özgün yapısı içinde var olmuştur. Kimliğin ifade ettiği aidiyeti anlamlandırmak için diğer kimlikler öteki olarak kabul edilmiştir. Avrupa kıtası Hıristiyanlığı kabul ettikten sonra dini çerçevede ortak bir zemin yaratılmış ve siyasal bakımdan parçalı olan kıtada dini kültürün birleştirdiği bir kimlik ön plana çıkarılmıştır. Günümüzde ise Avrupalı kimliği tartışmaya açık bir kavram olarak belirsizliğini korumaktadır. Bu çalışmanın ilk yarısı kültürü bir kavram olarak incelemeyi ve Avrupa kıtasının tarihsel süreç içerisinde içinde sahip olduğu kültürel çerçeveyi ortaya koymayı amaçlamaktadır. Antik çağlardan günümüze uzanan dönemde Avrupa'nın kültürel anlamda yaşadığı etkileşim incelenerek ortak bir Avrupa Kimliği'nin oluşturulmaya çalışılması sorgulanmaktadır. Çalışmanın ikinci yarısını ise yabancı düşmanlığı olarak bilinen zenofobi kavramının değerlendirilmesi oluşturmaktadır. Yabancı düşmanlığı öncelikle terimsel olarak irdelenmiş, daha sonra ise Avrupa Kültürü içerisinde nasıl bir etki bıraktığı özellikle dini eksende açıklanmıştır. Son yıllarda Avrupa'da meydana gelen sosyal ve ekonomik değişimler sonucu artışa geçen zenofobik tutum, bu noktada çalışmanın güncel boyutunu oluşturmaktadır. Avrupa kapsamı içerisinde yabancı düşmanlığının incelendiği bu çalışmada, alan yazın taraması yöntemi kullanılarak elde edilen bulgular yorumlanarak değerlendirilmiş, örnek, tablo ve grafiklerle zenginleştirilerek ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Culture is one of the components that influences the identity of societies. It has a unique place in the history of each nation with its open structure to change and development. Although there are characteristics that culture should bear in general, each culture exists within its own unique structure. In order to make sense of the identity expressed by the identity, other identities were accepted as the other. After the adoption of Christianity by the European continent, a common ground was created within the religious framework and an identity united by religious culture was brought to the fore in the politically fragmented continent. Nowadays, the European identity remains an ambiguous concept. The first half of this study aims to examine culture as a concept and to reveal the cultural framework of the European continent in the historical process. It is questioned that the cultural interaction experienced by Europe in the cultural sense from the antiquity to the present day is tried to be formed by establishing a common European identity. The second half of the study consists of the evaluation of the concept of xenophobia known as fear or hatred of foreigners. Firstly, xenophobia has been examined in terms of terms, and then it has been explained especially on the religious axis in terms of its impact on European Culture. The xenophobic attitude that has increased as a result of social and economic changes in Europe in recent years constitutes the current dimension of this study. In this study, where xenophobia was examined within the scope of Europe, the findings obtained by using literature survey method were interpreted and evaluated and enriched with examples, tables and graphics.