Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ışığında Türk Hukukunda internet özgürlüğü
Freedom of the internet in Turkish Law in the Light of the Jurisprudence of the European Court of Human Rights
  1. Tez No: 586310
  2. Yazar: AYÇA ECE ZARİFOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY ARSLAN ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bu çalışmada ifade özgürlüğüne içkin bir hak olan“internet özgürlüğü”; Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (“Sözleşme”) ve Türk Hukuku bağlamında ele alınmaktadır. Üç bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde internet ve ifade özgürlüğü kavramları ile ortaya çıkan kamusal alan ele alınmıştır. Ulusalüstü insan hakları belgeleri kapsamında ifade ve internet özgürlüğüne yönelik düzenlemeler incelenmiş, internet özgürlüğüne ilişkin ülkesel düzenleme ve uygulamalara yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde; Sözleşme'nin ifade özgürlüğüne ilişkin maddeleri ve bu maddeleri içtihatlarıyla somutlaştıran Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) internet ve ifade özgürlüğü bağlamındaki kararları ile sınırlandırılma rejimi irdelenmiştir. Üçüncü bölümde ise; ilk iki bölümde ortaya konan veriler ışığında, Türkiye'de internete ilişkin düzenlemeler ve internet özgürlüğüne yönelik müdahale biçimleri ile ortaya çıkan sorunlar ele alınmıştır. Türkiye'de hem mevzuat açısından hem de uygulamada internete yönelik yaklaşımın AİHM içtihatları ile çeliştiği, müdahalelerin takdir marjını aştığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Within this research,“freedom of the internet”which is an inherent right to freedom of expression, has been discussed in the context of European Convention on Human Rights (“Convention”) and Turkish law. In the first section of study consisting of three sections, public sphere issue emerged with the concepts of internet and freedom of expression has been discussed. Within the scope of supranational human rights documents, the regulations on freedom of expression and internet has been examined, the national regulations and practices on freedom of the internet has been included. In the second part of the study; articles of the Convention relating to freedom of expression and the case law of the European Court of Human Rights (ECHR), which embodies the provisions of these articles, has been examined in terms of internet and freedom of expression and restriction regime. Lastly in the third section; regulations and issues that arise with forms of intervention for freedom of the internet in Turkey has been evaluated by using the ideas that are introduces in the first two sections. In Turkey, both in terms of legislation and approach to the internet that conflict with the ECHR jurisprudence, has been demonstrated that interventions exceeded the margin of appreciation.