Ekstrakorporeal şok dalgalarının kırık iyileşmesi üzerine etkileri
Influance of shock waves on fracture healing
  1. Tez No: 58632
  2. Yazar: BEKİR ERBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKİF GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Kınk iyileşmesi uzun yıllardan beri hastaya getirdiği ekonomik, sosyo-kültürel, psikolojik problemler, morbidite ve mortalite nedeniyle önemli bir sorun olmaktadır. Bu nedenle daha ucuz ve pratik olan fiziksel yöntemler yaygın olarak araştırılmaktadır. Ekstrakorporeal şok dalgaları ( ESW) da son zamanlarda sıklıkla gündeme gelen bir tedavi biçimidir. Bu çalışmamızda, ESW'in kırık iyileşmesi üzerine bir etkisi olup olmadığını araştırdık. Bu amaçla 14 adet albino tavşan kullandık. Tavşanlann her iki fîbulasında cerrahi olarak tansvers ve aynı seviyede kırık oluşturduk. Deneklerin sol fibulalarına kırıktan sonraki 2,5,9,14 ve 19. Günlerde elektrohidrolik ESWL cihazı ile her defasında 14 kV. gücünde 200 şok dalgası uyguladık. Sağ fibulalarını kontrol grubu olarak aldık. Haftalık x-ray grafilerini çekerek radyolojik kırık iyileşmesini takip ettik. Beşinci haftanın sonunda, denekler sakrifiye edilmezden bir gün önce Tec 99 ile sintigrafılerini çektik. Sakrifiye edildikten sonra her iki taraftaki kırık bölgesinden kesitler alarak histo-patolojik inceleme yaptık. Yapılan bu incelemelerin sonucunda ESW'in primer kınk iyileşmesinde pozitif yönde etkili olduğu kanaatine vardık. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY Delay in fracture healing has been a major psychologic and socioeconomic problem accompained by a remarkable rate of morbidity and mortality. Physical treatment modalities which are cheaper and more practical have been investigated worldwide as an alternative solution. ESW therapy is one of these methods in which many surgeons are recently interested. In this study, we investigated whether ESW has any effect in fracture healing. We performed the experiment on 14 albino rabbits. We made bilateral symmetrical transvers fibula fractures surgically. On the 2nd, 5th,9th,14th, and 19th post-operative days the left fibuli were exposed to 14 kV. shock waves 200 times Per application using an electrohydrolic lithotriptor. The right flbuliformed the control groub. The follow-up of fracture healing was made weekly with x- ray films. At the end of the fifth week, one day before the rabbits were sacrificed, Tec 99 bone scintigraphy was obtained for each animal. Bilateral samples for histo-pathologic examination were taken from the fracture sites, after the rabbits were sacrificed., Conclusion: We think that ESW therapy has a positive effect in primary fracture healing. 41