Prostat kanserinde kemik sintigrafisi ile klinik bulgularının karşılaştırılması
- Tez No: 58633
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA TATLIŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kliniğimizde Ekim 1993-Mayısl996 tarihleri arasında histopatolojik olarak teşhisi konan 40 prostat kanserli hastanın kemik sintigratileri ile ağrı, kemik grafileri, ALF, TAF, PAF ve PSA arasındaki ilişkiler değerlendirildi. ALF ve PSA kemik sintigrafisinde metastaz olan hastalarda, metastaz olmayan hastalara göre anlamlı farklılık gösterirken, TAF ve PAF'ın anlamlı farklılık göstermediği saptandı. Araştırılan evrelerde prostat kanserinde ALF ve PSA tümör belirteci olarak kullanılabilir görünmekle beraber TAF ve PAF tümör belirteci olarak uygun bulunmamıştır. Kemik grafilerinde metastaz bulunmayan prostat kanserli hastaların %34.8'inde kemik sintigrafisinde metastaz bulunmuştur. Kemik ağrısı şikayeti ile müracaat eden hastaların %52.2'sinde kemik sintigrafisinde metastaz vardır. PSA'i 20ng/ml ve altındaki hastalarda kemik sintigrafisinde metastaz görülmemiştir. Prostat kanserinde evreler arasında TAF ve PAF değerleri önemli değişiklik göstermezken ALF ve PSA değerleri önemli değişiklik gösterdi. Bu bulgular ışığı altında prostat kanserinde PSA'i 20ng/ml ve altında olan hastalarda kemik sintigrafisinin gereksiz olduğu; sadece nedeni başka hastalıklarla açıklanamayan ALF yüksekliği olan, kemik ağrısı şikayeti bulunan ve kemik grafilerinde metastazı düşündüren bulguları olan prostat kanseri olgularında kemik smtigrafisinin çekilmesi gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY Forty patients diagnosed as prostatic carcinoma between October 1993 and May 1996 were studied in our clinic about the relationship between bone scintigraphies, pain, direct x-ray films as radiologic findings and alkaline phosphatase, total acid phosphatase, prostatic acid phosphatase, prostate specific antigen as biochemical studies. ALP and PSA were significantly different in the patients whose scintigraphy showed metasthasis from the patients who had no metasthasis. On the other hand, TAP and PAP values were not significantly different. In the studied stages of patients, ALP and PSA were regarded to be a valuable tumor marker whereas TAP and PAP were not. Among the patients who had shown no bony metastasis in direct X-ray films, 34.8% showed bone metastasis in the scintigraphy. Among the patients applying with bone pain, 52.2% had metastasis in the scintigraphy. The scintigraphies of patients with PSA values lower than 20 ng/ml has shown no bone metastasis. The values of ALP and PSA were significantly different in different stages of prostate cancer. However, TAP and PAP showed no difference between the different stages. As a result, bone scintigraphy is regarded to be unnecessary for the patients whose PSA are 20 ng/ml and below. However, if high ALP values can't be explained with any other disease or the patient with prostate cancer has bone pain or metasthatic picture in the direct x-ray film, a scintigraphic examination has to be essentially