Tip 2 ve tip 3 açık tibia kırıklarının ilizarov eksternal fiksatör ile tedavisi
Treatment of type 2 and 3 open tibial fractures with ilizarov external fixator
  1. Tez No: 58631
  2. Yazar: MUHARREM İNAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TUNCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
80 ÖZET İlizarov fiksatör ve tekniğinin kullanılmaya başlanması ile ortopedik cerrahide yeni bir dönem başlamıştır. Konvansiyonel yöntemlerle tedavilerinde çeşitli sorunlar olan açık kırıklar, psödoartozlar, deformite düzeltmeleri ve kemik uzatmalarında başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Ocak 1994-Şubat 1996 tarihleri arasında 45 açık tibia kınklı hasta İlizarov eksternal fiksatör ile tedavi edildi. Ortalama takip süresi 22 ay 4gün (6 ayl0gün-30ay llgün) ve fiksatörün çıkarılmasına kadar geçen süre ortalama 4ay 22gün (2ay lgün-13ay lgün gün) idi. Tüm hastalarımızda kaynama elde ettik. En sık karşılaştığımız komplikasyon(%27.1) tel dibi enfeksiyonlardı. 4 (%8.8)hastamızda refraktür meydana geldi. 3(%6.6) hastamızda ise kırık bölgesinde geç dönemde enfeksiyon gelişti. Hastalarımızın % 91 'i fonksiyonel olarak çok iyi ve iyi, kemik sonucu olarak %78.9 çok iyi-iyi sonuçlandı. Açık tibia kırıklarının tedavisinde, İlizarov eksternal fiksatörle yüksek kaynama oranı elde edilmesi, kırık iyileşmesiyle aynı zamanda deformitelerin düzeltilebilmesi ve fonksiyonel tedavi olanağına kavuşulması nedeniyle tavsiye edilebilir bir yöntem olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
81 SUMMARY A new period have been started with the use of Ilizarov apparatus and technique in orthopaedic surgery. Very successful results have been obtained in the treatment of open fractures, pseudoarthrosis, correction of deformities and bone lengthening which some problems were observed in treatment with conventional methods. Fort y-five open tibial fracture cases had been treated by Ilizarov External Fixator between the dates January 1994 and February 1996. The mean following time was 22 months and 4 days (6 months 10 days and 30 months 1 1 days) and the time to remove the fixator was 4 months and 22 days (2 months 1 day- 13 months 1 day). We agreed union in all cases. The most frequent complication was pin-tract infections (27.1 %). Refracture occurred in 4 patients (8.8 %). Late term infection in the fracture region occurred in 3 (6.6 %) cases. In functional mean, 91 % of our cases resulted successfully and bone results were successful in 78.9 % of cases. We suggest that, Ilizarov External Fixator treatment can be advisable in open tibial fractures because of high union ratio, deformity correction during the fracture healing and functional therapy.