Konvansiyonel ve organik tarımla elde edilen gül yağlarının uçucu yağ bileşenleri ve pestisit kalıntıları
Essential oil compounds and pesticide residues of rose oil obtained with conventional and organic agriculture
  1. Tez No: 586325
  2. Yazar: BETÜL ÖZKOSTAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAYDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada, Göller yöresinde kültürü yapılan yağ gülü (Rosa damascena Mill.)'nden konvansiyonel ve organik üretim yöntemlerine göre elde edilen gül yağlarının uçucu yağ kompozisyonları ve pestisit kalıntıları karşılaştırılmıştır. 2018 yılının çiçeklenme sezonu boyunca haftalık olarak fabrika ve laboratuvar koşullarında damıtılan yağ gülü çiçeklerinden elde edilen uçucu yağlarda hem bileşen hem de pestisit analizleri GC/MS (Gas chromatography/Mass spectrometre) cihazında yapılmıştır. Organik yetiştirilen yağ güllerinin konvansiyonel yetiştirilen yağ güllerine göre daha düşük oranlarda uçucu yağ içerdikleri tespit edilmiştir. Hem konvansiyonel hem de organik yağ gülü çiçeklerinde en yüksek uçucu yağ oranları çiçeklenme sezonun ortasına denk gelen haftada (sezonun 3. haftası) elde edilmiştir. Genel olarak organik ve konvansiyonel gül yağları arasında uçucu yağ bileşenleri yönüyle önemli bir kompozisyon farklı olmadığı, ancak organik gül yağlarında citronellol+nerol ve methyl eugenol oranları daha yüksek bulunmuştur. 2. distilasyon ürünü olan kohobasyon gül yağlarının 1. distilasyon ürünü çiçek yağlarına göre 10 kattan daha fazla methyl eugonol içerdiği anlaşılmıştır. Konvansiyonel gül yağlarında ölçüm limiti (LOQ)'nin (0.005 ppm) üzerinde Fluopyram, Tebuconazole ve Penconazole gibi fungusit, Malathion, Thiacloprid, Cypermethrin, Dimethoate ve Deltamethrin gibi insektisit aktif maddelerine rastlanmıştır. Bu aktif maddeler organik gül yağlarında tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, rose oil composition and pesticide residues of conventionally or organically produced essential oils of oil-bearing rose (Rosa damascena Mill.) cultivated in Göller region of Turkey were compared. Essential oils obtained from oil bearing rose flowers were distilled under factory and laboratory conditions during the flowering season of 2018, weekly composition and pesticide analyzes were carried out on GC/MS (Gas chromatography/Mass spectrometer). Results showed that organically cultivated oil bearing roses contained lower amounts of essential oil than conventionally cultivated oil bearing roses. The highest essential oil ratios in both conventional and organic oil bearing rose flowers were obtained in the weeks, corresponding to the middle of the flowering season (3rd week of the season). In general, there was no significant difference in the composition of essential oils between organic and conventional rose oils, but citronellol + nerol and methyl eugenol ratios were higher in organic rose oils. It was found that cohobation rose oils, which was the 2nd distillation product, contained 10 times more methyl eugenol than the 1st distillation flower oils. In conventional rose oils, fungicide active compounds such as Fluopyram, Tebuconazole and Penconazole, insecticide active compounds such as Malathion, Thiacloprid, Cypermethrin, Dimethoate and Deltamethrin were found above the limit of quantification (LOQ) at 0.005 ppm. These active substances were not detected in the organic rose oils.