Birey-örgüt uyumu ve birey-iş uyumunun işyeri yalnızlığı üzerindeki etkisi üzerine bir araştırma
A research on the impact of individual-organizational adaptation and individual-work adaptation on workplace loneliness
  1. Tez No: 586324
  2. Yazar: İBRAHİM TOHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TAHİR DEMİRSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmada, birey-örgüt uyumu ve birey-iş uyumunun işyeri yalnızlığı üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın veri toplama gurubu Niğde İli Niğde Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren tekstil sektörü kapsamakta olup 292 çalışan oluşturmaktadır. Birey-Örgüt Uyumu, Birey-İş Uyumu ile İş Yaşamında Yalnızlık ve alt boyutlarının demografik değişkenlere göre farklılık gösterme durumu parametrik olan test tekniklerinden t ve ANOVA testleri ile analiz edilmiştir. Birey-Örgüt Uyumu, Birey-İş Uyumu ile İş Yaşamında Yalnızlık ve alt boyutları arasındaki ilişki Pearson korelasyon testi ile analiz edilmiştir. Birey-Örgüt Uyumu ve Birey-İş Uyumunun İş Yaşamında Yalnızlık ve alt boyutlarına etkisi ise regresyon testi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre birey-iş uyumunun işyerinde yalnızlığı etkilediği gözlemlenmekte ve demografik özelliklere göre incelendiğinde ise cinsiyetleri, medeni halleri, yaşları, eğitim durumları, iş deneyimleri, çalışmakta oldukları iş yerindeki toplam çalışma süreleri, aylık ortalama gelirleri ve işyerlerindeki pozisyonlarına görede iş yeri yalnızlığını etkilediği gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the effect of individual-organization harmony and individual-job harmony on workplace loneliness. The data collection group of the research covers the textile sector operating in Niğde Organized Industrial Zone in Niğde Province and consists of 292 employees. Individual-Organizational Adjustment, Individual-Work Adjustment, and Loneliness in Work Life and the differences of sub-dimensions according to demographic variables were analyzed by t and ANOVA tests which are parametric tests. Pearson correlation test was used to analyze the relationship between individual-organization adjustment, individual-work adjustment and loneliness and sub-dimensions of work life. The effect of individual-organization adjustment and individual-work adjustment on loneliness and sub-dimensions of work life was analyzed by regression test. According to research results, individual alignment-business alignment are observed and analyzed according to demographic characteristics to affect loneliness in the workplace, gender, marital status, age, educational status, work experience, and in the workplace they are working with total operation times, the average monthly income, loneliness affects the business according to the position in the workplace are observed.