Organik ve konvansiyonel üretilen domates çeşitlerinin kurutma performanslarının belirlenmesi
Drying performance determination of tomato varieties produced organically and conventionally
  1. Tez No: 641164
  2. Yazar: BÜŞRA NUR SAYGINER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kurutulmuş domatesin dünyada tüketiminin artması ihracat talebini de artırmaktadır. Ülkemizde, domatesin kurutularak katma değerinin artırılması ve tarıma dayalı sanayiye kazandırılması önemini her geçen gün artırmaktadır. Bu çalışmada, organik ve konvansiyonel olarak yetiştirilen 5 farklı F1 hibrit domates çeşidinin (Albeni, Eden, Toro, Zeplin, SV1491TM) kurutma performanslarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Tam olum aşamasında hasat edilen domates meyvelerinde fiziksel, kimyasal ve biyokimyasal kalite parametreleri analiz edilmiştir. Organik ve konvansiyonel domates meyveleri farklı ön işlemlere tabii tutulmuşlardır. Kurutulmak üzere ortadan ikiye kesilen organik domatesler %2'lik tuz serpilerek, konvansiyonel olanlar ise %25'lik sodyum metabisülfit çözeltisi püskürtülerek kurutulmuştur. Kurutulan domatesler vakum poşetlere konarak analizler gerçekleştirilinceye kadar 4ºC'de saklanmıştır. Sonuç olarak, organik ve konvansiyonel olarak üretilmiş domates çeşitlerinin, kurutulduktan sonra elde edilmiş olan son ürün kalitesinde etkili olduğu saptanmıştır. Domates çeşitlerinin meyve ağırlığı, meyve çapı, meyve rengi, kuru madde miktarı, pH, suda çözünür kuru madde, C vitamini, likopen ve toplam fenol miktarına doğrudan etkili olduğu tespit edilmiştir. Ancak antioksidan aktivitesi, tuz miktarı ve küflü-mayalı oranında çeşitlerin etkisi sınırlı olmuştur. Tüm sonuçlar dikkate alındığında, çeşitlerin kurutma performansları yönünden organik yetiştiricilikte Albeni ve Toro çeşitleri; konvansiyonel yetiştiricilikte ise SV1491TM ve Albeni çeşitlerinin önerilmesi uygun bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The increase in consumption of dried tomatoes in the world increases the demand for exportation. Increasing the added value of tomatoes by drying and bringing them to the agricultural industry is increasing its importance day by day, in our country. The increase in consumption of dried tomatoes in the world increases the demand for export every day. In this study, it was aimed to determine the drying performances of 5 different F1 tomato varieties (Albeni, Eden, Toro, Zeplin, SV1491TM) grown organically and conventionally. Physical, chemical and biochemical lityum parameters were examined in tomato fruits harvested at the full ripe stage. Organic and conventional tomato fruits were treated to different pretreatments. Organic tomatoes cut in half for drying are dried by sprinkling 2% salt and conventional ones by spraying 25% sodium metabisulfite solution. The dried tomatoes were placed in vacuum bags and stored at 4ºC until analysis was performed. As a result, it has been determined that organic and conventionally produced tomato cultivars are effective in the final product quality obtained after drying. It was determined that tomato varieties have direct effect on fruit weight, fruit diameter, fruit color, dry matter amount, pH, water soluble dry matter, vitamin C, lycopene and total phenol amount. However, the effect of cultivars on the antioxidant activity, salt content and mold-yeast ratio was limited. According to the results obtained, in terms of drying performance of the cultivars, Albeni and Toro in organic cultivation and SV1491TM and Albeni in conventional cultivation can be recommended.