Vasküler Endothelial Growth Faktör'ün intramusküler ve intraarterial kullanımının neovaskülarizasyona etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 58634
  2. Yazar: NECİP BECİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
67 ÖZET Bu çalışmada; bir persistant ekstremite iskemili tavşan modelinde, Vasküler Endothelial Growth Faktör'ün (birangiogenik Growth Faktör'ün) İM veya İA verilerek, angiogenik terapötik etkinliği test edildi. Cerrahi ve perkütanöz revaskülahzasyon tekniklerindeki major ilerlemeler, ekstremite kurtarılması ve iskemik ağrılara çarede, yaygın periferik vasküler hastalıklı bazı hastalarda başarılı olamamıştır. VEGF, heparin bağlıyan endotelial hücrelere spesifik bir mitojendir. Çalışmada; 42 beyaz Yeni Zellanda tavşanında sağ alt ekstremitelerinde ekstemal iliak arterin ligasyonu, commun ve süperfisial femoral arterlerinin major dallarının ligature edilerek komplet eksizyonu ile iskemi oluşturuldu. Çalışmada denekler 7'şerli 6 gruba ayrılarak, gruplara izotonik içinde hazırlanan 1 ve 2 mg VEGF'lik solüsyonlar İM veya İA uygulanarak yapıldı. Her gruptan rastgele seçilen ikişer hayvanda, DSA ve 99TTc makroagregat radyoizotopik perfüzyon sintigrafileri çekildi. Yine her grubtan ikişer hayvanda, iskemik ekstremitelehnin addüktör ve semimembranöz adalelerinden alınan biopsi örneklerinde, kapiller dansite/mm2 ve kapiller/kas lif oranları histolojik olarak değerlendirildi. Ayrıca her hayvanın uyluk çevre farkları, TA'leri, sağ/sol ekstremite TA oranları ve distal ekstremite nekrozlarının olup olmadığı preoperatif, postoperatif 0. gün, 10. gün, 25. gün ve 40. günlerde değerlendirildi. Angiografi ile yeni kollateral damarların geliştiği gözlendi ve angiografik skorları hesaplandı. (Angiografik skor grup 1'de; 25 ±1.5, grup 4'de; 26 ± 1.4, grup 2'de; 31 ± 2.6, grup 5'te; 30 ± 2.5, grup 3'de; 1 1 ± 1.3, grup 6*da; 1 1 ± 1.2). 99mjc makroagregat radyoizotopik perfüzyon sintigrafileri ile ölçülen kan akım oranları: grup 1'de; 0.55 ± 0.07, grup 4'de; 0.49 ±0.08, grup 2'de; 0.93 ± 0.09,grup 5'de; 0.90 ± 0.09, grup 3'de; 0.31 ± 0.06, grup 6'da; 0.33 ± 0.07 olarak bulundu. Kapiller dansite/mm2 grup 1'de; 174 ± 36, grup 4'de; 170 ± 38,4, grup 2'de; 238 ± 39.8, grup 5'te; 230 ± 40.3, grup 3'te; 82 ±34.4, grup 6'da; 80 ± 32.4 olarak bulundu. Klinik değerlendirmede: grup 3 ve grup 6 'da. beşer hayvanda; 1. gruptaki hayvanların ikisinde; 4. gruptaki hayvanlardan da birinde; çeşitli derecelerde topuklarda ve parmak uçlarında yüzeyel deri nekrozu geliştiği görüldü. Sonuç olarak elde edilen veriler; bu deneysel iskemik alt ekstremite modelinde revaskülarizasyonu, bir angiogenik Growth Faktör olan VEGF'ün uyardığını ve gelecekte bu tür ajanların insanlarda da kullanılma olanağının muhtemel olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
68 SUMMARY In this study, angiogenic theropathic efficiency of VEGF (an angiogenic growth factor) through IM or IA was tested in a rabbit model with persistant extremity ischemia. The major improvements in surgery and percutanous revascularization techniques haven't been successful in saving extremity and relieving ischemic pains of some patients with common peripheric vascular disease. VEGF is a spesific mitogen to endothelial cells binding heparin. In this study, in the extremities of 42 White New Zelland rabbits, external iliac artery was ligatured, major branches of common and superficial femoral arteries were completely excised and ischemia was occured in right lower extremities of the rabbits. Six groups with seven rabbits were formed. To the groups: one of 1, 2 mg VEGF and isotonic solutions were administered through IM or IA. In two rabbits randomised from each group, DSA and 99rnjc macroacregat radioisotopic perfusion syntigraphics were taken. In biopsy samples taken from adductor and semimembranos muscles of ischemic extremities of two rabbits in each group, the rates of capiller density / mm2 and capiller / muscle fiber were histologically evaluated. Besides, the differences of thin diameter, tension arteries, right / left extremity tension arterial rates and whether distal extremity necrosis were present or not were evaluated on the first day, 10th day, 25th day, 40th day postoperatively. It was observed by angiography that new collateral arteries had developed, (angiographic score was found as group 1; 25 ±1.5, group 4; 26 ± 1.4, group 2; 31 ± 2.6, group 5; 30 ± 2.5, group 3 ; 11 ±1.3, group 6; 11 ±1.2) Blood flow rates measured by 99TTc macroacregat radioisotopic perfusion syntigraphies were found as group 1;0.55 ± 0.07, group 4; 0.49 ±0.08, group 2; 0.93 ± 0.09, group 5; 0.90 ± 0.09, group 3; 0.31 ± 0.06, group 6; 0.33 ± 0.07. Capiller density / mm2 was found as group 1; 74 ± 36, group 4; 170 ± 38,4, group 2; 238 ±39.8, group 5; 230 ±40.3, group 3; 82 ±34.4, group 6; 80 ± 32.4 In cilnical evaluation various degrees of surface skin necrosis in toes and fingertips were seen in five animals in group 3, five in group 5, two in group 1 one group 4. We have reached the conclusion that VEGF (an angiogenic growth factor), stimulates revascularization in the model of ischemic lower extremity and such agents might be used in human in the future.