2023 vizyonu çerçevesinde Türkiye'nin uzun dönemli büyüme hedefleri: Türkiye ve Güney Kore üzerine karşılaştırmalı bir analiz
Turkey's long term growth targets in the context of 2023 vision: A comparative analysis on Turkey and South Korea
  1. Tez No: 586386
  2. Yazar: AYŞE BÜŞRA ÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
İktisadın sosyal bir bilim olarak kabul edilmesinden beri ülkeler refah seviyelerini artırmak için çok çeşitli politikalar deneyimlemişlerdir. Farklı ülkelerin nispeten benzer politikaları uyguladıkları halde gelişmişlik bağlamında farklı sonuçlar elde ettikleri sıkça görülmüştür. Bu hususta rol oynayan birçok siyasi, ekonomik, tarihsel ve sosyolojik faktörden söz edilebilir. Türkiye ve Güney Kore kurtuluş savaşlarından çıkarak benzer politikalar uygulayan ülkelerdir. Bu çalışmada Türkiye'nin ve Güney Kore'nin kalkınma deneyimleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Türkiye'nin ekonomik göstergeleri bir zamanlar Güney Kore'den daha iyi durumda iken kalkınma sürecinde bu ülkeden geride kalmasının nedenleri analiz edilmiş, uzun vadeli hedeflere ulaşılabilmesi için uygulanması gereken politika önerilerine yer verilmiştir. Bu çerçevede Türkiye'nin uzun dönemli hedeflerine ulaşması için gerekli olan büyüme oranları hesaplanmıştır. Yapılan hesaplamalar Türkiye'nin bugünkü koşullarda 2023 hedeflerine ulaşmasının pek mümkün olmadığını gösterse de, Türkiye uzun vadede ilerlemeler kaydedebilecek potansiyele sahiptir.
Özet (Çeviri)
Since the adoption of economics as a social science, countries have experienced a wide range of policies to increase prosperity. It has often been observed that different countries have achieved different results in the context of economic development even though they applied somehow similar policies. One can think of many political, economic, historical and sociological factors playing a role in this process. Following an independence war, Turkey and South Korea implemented similar policies. Turkey and South Korea's development experiences were comparatively investigated in this study. We analyzed the causes why Turkey over time fell behind South Korea even though Turkey's economic indicators were better once and suggested what needs to be done to achieve long term targets. Growth rates necessary to reach Turkey's long-term targets are calculated. Although our findings indicate that probably it will not be possible for Turkey to reach 2023 targets, yet Turkey still has the potential to make progress in the long term.