Tüketicilerin yeşil reklamlara yönelik tutumları ve satın alma tarzları arasındaki ilişkiler
The relationship between customers attitude towards green advertising and their purchasing styles
  1. Tez No: 586441
  2. Yazar: HÜSEYİN BAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU DENİZ ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Doğal kaynaklarda azalma, ozon tabakasının incelmesi, su ve hava kirliliği gibi hayatı olumsuz etkileyen çevresel problemlerin artması, küresel sorunlar ve bunlara çözüm bulma arayışları, yeşil pazarlama ve yeşil reklamın önemini daha da arttırmıştır. Pazarlamanın tüketici odaklı hale dönüşmesi, tüketiciye ulaşmadaki en önemli alt fonksiyonlarından biri olan reklamın çevreye duyarlı mesajlar üretmesine neden olmuştur. Tüketicilerin çevreye yönelik endişe ve farkındalıklarının artmasıyla birlikte işletmeler, toplumun bir üyesi olarak çevre açısından sorumlu bir şekilde davranmaları gerektiğinin bilincine varmaya başlamışlar, bu nedenle yeşil pazarlama ve yeşil reklam faaliyetlerine yönelmişlerdir. Bu çalışmanın amacı, bir yeşil tutundurma faaliyeti olan yeşil reklamlar ile tüketici satın alma tarzları arasındaki ilişkiyi inceleyerek bu ilişkide yeşil reklamların etkisini bulmak ve bu bağlamda tüketicilerin yeşil reklamlara karşı tutumlarını ortaya çıkarmaktır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, tüketicilerin yeşil reklama yönelik tutumu ile satın alma tarzları arasında fark olduğu tespit edilmiştir. Bu bağlamda, marka bilinci ile plansız alışveriş, yeşil reklama yönelik tutumu pozitif yönde etkilemektedir. Tüketicilerin marka bilinci arttıkça yeşil reklama ve ürünlere duyarlılığı ve olumlu görüşleri artmaktadır. Aynı zamanda plansız alışveriş alışkanlığının da tüketicileri yeşil ürünlere yönlendirdiği görülmektedir. Tüketicilerin satın alma davranışlarında yeşil reklam uygulamalarını önemsediği ve yeşil (çevre dostu) ürünleri satın alma konusunda bilinçli oldukları tespit edilmiştir. Tüketicinin yeşil reklam yapan işletmelere ve bu ürünlere güven duyduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Decreasing of natural resources, thinning of ozone layer, increasing environmental problems such as water and air pollution, increasing global environmental problems and searching for solutions have increased the importance of green marketing and green advertising. As marketing has become more customer oriented, advertisements as one of the most important sub functions of marketing to reach the customers began to produce environmentally sensitive messages. Along with customers' raising awareness and concerns regarding environment, businesses have started to realize they they have to act responsibly as one of the members of the society and oriented towards green marketing and advertisement activities. According to the results of our study, it is determined that there is a distinction between customers' attitude towards green advertising and their purchasing styles. Within this context, brand awareness and unplanned Purchase have a positive impact upon customers' attitude toward green advertising. Increasing the amount of customers' brand awareness results in increasing the amount of customers' consciousness of green advertising and green product. Besides the habit of brand awareness also contributes to customers' tendency to green products. It has been determined that consumers care about green advertising practices in their buying behaviors and they are aware of purchasing green (eco-friendly) products. Additionally, it is seen that customers are trusting green products and their management.