Galîz Kahraman romanında anti kahramanlığın izleri
Traces of anti heroism in Galîz Kahraman
  1. Tez No: 586448
  2. Yazar: MEHMET KUNT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYHAN UYGUN AYTEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Postmodern kurgunun önemli ögelerinden biri olan anti kahraman, kendisine özgü karakter özellikleriyle postmodern felsefenin taşıyıcısı ve modern fikre yöneltilen çeşitli eleştirilerin aracısıdır. Modernizmin ekonomik ve kültürel kapitalizmine, kalıplara sokulmuş hayat anlayışına ve bunların insan hayatına, topluma, doğaya olumsuz etkilerine yöneltilen eleştiriler; postmodern yaratıların anti kahramanlarında anlamını bulur. Bu bağlamda, bu çalışmada İhsan Oktay Anar'ın Galîz Kahraman romanının başkahramanı İdris Âmil Efendi'nin hangi karakter özellikleri aracılığıyla bir anti kahraman olarak inşa edildiği metnin kurgusundaki belirleyici rolü ve diğer kahramanlarla olan ilişkileri üzerinden tespit edilmiş; karakterin modernizme yönelik hangi eleştirileri temsil ettiği metnin çözümlenmesi yoluyla ortaya koyulmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde öncelikle postmodernizmin ne olduğu ve modernizmle ilişkisi ortaya koyulmuş; anti kahramanın kim olduğu tartışılmış ve İhsan Oktay Anar'ın Galîz Kahraman dışında Kitab-ül Hiyel, Suskunlar ve Yedinci Gün romanlarında yer alan anti kahraman karakterler tespit edilmiştir. Çalışmanın esasını teşkil eden ve dört alt başlıktan oluşan ikinci bölümdeyse, öncelikle tezin üzerine inşa edildiği İdris Âmil'in hangi karakter özellikleriyle bir anti kahraman olduğu tespit edilmiştir. Ardından, modern hayatın yabancılaşma yoluyla yalnızlığa ittiği; değerlerini kaybedip yozlaşan modern birey ve toplumun İdris Âmil üzerinden metindeki eleştirisi ortaya konulmuştur. Son olarak, modern dünyanın popüler kültürle inşa ettiği tüketim toplumunun eleştirisi ele alınarak çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The antihero, one of the important elements of postmodern fiction, is the mediator of postmodern philosophy with his unique character traits and the mediator of various criticisms against the modern idea. Criticisms directed at the economic and cultural capitalism of modernism, the concept of life inserted into the patterns and the negative effects of these on human life, society and nature find the cynical meanings in the antiheroes of postmodern creations. In this context, in this study, the character characteristics of İdris Âmil Efendi, the protagonist of İhsan Oktay Anar's Galîz Hero novel, were determined through the fiction of the text and its relations with other heroes; which criticisms of modernism are represented through analysis of the text. In the first part of the study, firstly what postmodernism is and its relation with modernism is put forward; who were the anti-heroes were questioned and the anti-hero characters in the novels of Kitab-ül Hiyel, Suskunlar and Seventh Day were identified besides İhsan Oktay Anar's Galîz Kahraman. In the second part, which consists of four sub-headings, which constitute the basis of the study, it has been determined which character characteristics of Idris Âmil, on which the thesis was built first, is an anti-hero. Then, modern life led to loneliness through alienation; The criticism of the modern individual and society which has lost its values and degenerated through Idris Âmil has been put forward. Finally, the critique of the consumer society constructed by popular culture in the modern world was completed.