Toplumsallaşma sürecinde kadın dindarlığını etkileyen faktörler (Malatya örneği)
The factors affecting woman's religiosity in the process of socialization (The case of malatya)
- Tez No: 586449
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, kadının dinî toplumsallaşma sürecinde onun inanç, davranış ve tutumlarına tesir eden dinî toplumsallaşma araçlarının etkinliğini konu edinmiştir. Bu amaçla kişinin dinî yaşantısında etkili olan aile, eğitim, dinî sohbet ve toplantılar, toplumsal çevre ve kitle iletişim araçları olarak belirlenmiş sosyal faktörlerin, günümüzde değişen sosyokültürel yapı da dikkate alınarak etki dereceleri araştırılmıştır. Bu bağlamda sekiz hipotez geliştirilmiş yapılan alan araştırması sonucunda elde edilen bulgularla hipotezler test edilmiştir. Araştırma sonucunda; kişinin dinî yaşantısının parçası olan inanç, ibadet, ahlak, kategorilerinde en fazla etkisi olan toplumsallaşma aracının aile olduğu tespit edilmiştir. Ardından sırayla dini sohbet ve toplantılar, toplumsal çevre, eğitim ve kitle iletişim araçları kadınların dini yaşantısında etkili olmaktadır. Ayrıca dindarlığın bilgi boyutunda dini sohbet ve toplantıların diğer dini toplumsallaşma araçları içinde en etkili faktör olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the effectiveness of agents of religious socialization that influence on the beliefs, behaviors and attitudes of women in the process of religious socialization. For this purpose, with the changing socio-cultural structure have been investigated with the social factors that are effective in the religious life of the person, such as family, education, religious conversations and meetings, social environment and mass media. In this context, eight hypotheses have been developed and hypotheses have been tested with the findings of the field research. As a result of the research; it was found that in the categories of persons belief, worship, morality and religious knowledge, the most effective agents of socialization is family. Then, religious conversations and meetings, social environment, religious education and mass media are effective on religious life.