Türkiye'de bağımsız düzenleyici ve denetleyici kurumlar aracılığıyla regülasyon: Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu örneği
Regulation of the independent regulatory and supervisory institutions brokerage in Turkey: Energy Market Regulatory Authority example
- Tez No: 586514
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT AKDUĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, İşletme, Public Administration, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Regülasyon, toplumsal ve ekonomik amaçlara yönelik olarak devlet tarafından anayasal, yasal ve kurumsal düzenlemelerinin gerçekleştirilmesidir. Dolayısıyla, modern hayatta değişen düşüncelere uyum sağlaması açısından sürekli yenilenmesi gereken dinamik bir sistemdir. İdari kurumların ve kamusal politikaların göstermiş olduğu değişiklerle birlikte, regülasyon da bu bağlamda önem kazanmaktadır. Dolayısıyla devletin insan hayatını etkileyen tüm ekonomik ve siyasi faaliyetleri, genel anlamıyla regülasyon olarak düşünülebilmektedir. Dolayısıyla, regülasyon ekonomik anlamda piyasaya yön vermektedir ve regülasyonun müdahaleci bir rolü bulunmaktadır. Bu doğrultuda, devletin regülasyon fonksiyonunu yerine getirmesi amacıyla düzenleyici ve denetleyici kurumlar oluşturulmuştur. Bu kurumlar, görev ve yetkileri çerçevesinde, faaliyette bulundukları alanlarda düzenleme ve denetleme yapmaktadırlar.Bu çalışmanın temel amacı, devletin düzenleyici ve denetleyici rolünü, Türkiye'deki bağımsız düzenleyici ve denetleyici kurumların uygulamaları çerçevesinde incelemek ve özellikle enerji piyasasına odaklanmaktır. Bu doğrultuda, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)'nun yapısı, görev ve yetkileri detaylı bir şekilde irdelenmiş, iki kilit sektör olan petrol piyasası ve elektrik piyasasındaki regülasyon uygulamaları ve işleyiş mekanizmaları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Regulation is the realization of constitutional, legal and institutional arrangements by the state for social and economic purposes. Therefore, it is a dynamic system that needs to be constantly renewed in order to adapt to changing ideas in modern life. Along with the changes in administrative institutions and public policies, regulation also gains importance in this context. Therefore, all economic and political activities of the state that affect human life can be considered as regulation in general terms. Hence, regulation is the economic direction of the market and regulation has an interventionist role. In this respect, regulatory and supervisory institutions have been established in order to fulfill the regulation function of the state. Within the framework of their duties and powers, these institutions conduct regulations and inspections in the areas in which they operate. The main purpose of this study, the state's regulatory and supervisory role, in context of an independent regulatory and supervisory authority applications, with particular focus on the energy market in Turkey. In this respect, the structure, duties and powers of the Energy Market Regulatory Authority have been examined in detail and the regulation practices and functioning mechanisms of the two key sectors, the oil market and the electricity market, have been investigated.