Investigation of consumption of honey and pollen together with green tea
Yeşil çayın bal ve polen ile birlikte tüketiminin araştırılması
- Tez No: 586538
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDENİ MASKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yeşil çay (Camellia sinensis), anavatanı Çin olmakla birlikte üretimi Asya'daki çoğu ülkede yaygın olan bir çay türüdür. Bu bitki türünün özelliği, yapısında insan sağlığı açısından son derece faydalı olan doğal antioksidan özelliğe sahip polifenolleri barındırmasıdır. Bununla birlikte, sahip olduğu antioksidan maddeler sayesinde sigara kullanımının yol açtığı sağlık problemlerine karşı iyi geldiği belirtilmiştir. Çalışmanın amacı, doğal antioksidanlar açısından zengin yeşil çayı, bir başka doğal antioksidan olan bal ve polen ile karıştırarak yeni bir ürün geliştirmektir. Bal:polen oranı ve çay dışı maddelerin yüzdesi tasarımın 2 faktörünü oluşturmaktadır. Geliştirilen ürünün, toplam fenolik madde tayini, antioksidan kapasitesi tayini, askorbik asit tayini ve şeker analiziyle birlikte duyusal analizi yapıldıktan sonra, sonuçlar ekleme yapılmamış yeşil çay ile karşılaştırılmıştır. Son ürünün optimizasyonu, en yüksek toplam fenolik içerik, toplam antioksidan aktivitesi ve genel duyusal değerlendirme göz önüne alınarak gerçekleştirildi. Optimize edilmiş şartlar; bal:polen oranı 4:1 ve çay dışı maddelerin toplam konsantrasyonu %6 olmakla birlikte, proses değişkenlerinin bu oranlardaki toplam fenolik içeriği 578.67 mg GAE/L ve toplam antioksidan kapasitesi 94.46 DPPH•IC50 'dir. Duyusal analiz için belirlenen optimum puan 3.8'dir.
Özet (Çeviri)
Green tea (Camellia sinensis) is a tea species originated in China and has common production in many countries in Asia. This plant species has polyphenols with natural antioxidant properties which are very beneficial for human health in its structure. In addition, it has been reported that antioxidant substances, which are available, are good for the health problems caused by smoking. The aim of the study was to develop a likable product made with green tea, honey, and pollen which are also rich in natural antioxidants. The ratio of honey to pollen and percentage of non-tea substances constitute 2 factors of design. The results were compared with untreated green tea after the sensory analysis, total phenolic content, antioxidant capacity determination, ascorbic acid determination, and sugar analysis were carried out. The optimization of the final product was carried out by considering the highest total phenolic content, total antioxidant, and overall sensory evaluation. The optimized conditions were 4:1 honey to pollen ratio and 6% total concentration of non-tea substances with TPC of 578.674 mg GAE/L sample and TAC of 94.463 DPPH•IC50. Optimum score determined for sensorial evaluation was 3.8.