Measurement of settlements for jet grouting columns
Jet grout kolonlarının oturma ölçümleri
  1. Tez No: 586539
  2. Yazar: BATUHAN DÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA GÜLLÜ, PROF. DR. HANİFİ ÇANAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Nüfus yoğunluğunun hızla artması sonucu insanlar geoteknik anlamda sorunlu olabilecek alanlara yönelmiştir. Geoteknik anlamda birçok problemle karşılaşılabilse de sorunlardan biri bina yapımında yük artışına bağlı olarak beklenenden fazla settlement gerçekleşmesidir. Bu sorunların giderilmesi amacıyla Ground Improvementyöntemleri geliştirilmiştir ve genel anlamda avantajlı olduğu için jet grouting method en çok tercih edilen yöntem haline gelmiştir. Genel olarak geoteknik anlamda ki gelişmeler ampirik olarak elde edilir. Yeryüzü ve yapısı göz önünde bulundurulduğunda homojen olarak karışabilen zemin çeşitleri kesin kurallar ve formüller kullanılmasına mani olmaktadır. Geliştirilen formüller ile yerinde uygulanan ve alınan değerlerin karşılaştırılması mühendislik olgusunun en belirgin özelliğidir. Bu çalışma da Sivas ili Merkez ilçesinde bir konut projesinde jet grout Ground Improvementmethodne başvuruldu ve uygulamadan sonra literatürde yer alan Koerner and Partos (1974) metodu ile ayrıca H.G Poulos a E.H. Davis yöntemlerine göre grup kazık etkisiyle settlement miktarları hesaplanarak analiz edildi. Daha sonra Foundation den başlayarak mimari planda bazı noktalar koordinat sistemine yerleştirilerek yük altında settlement miktarlarının kontrolü için 3'er aylık periyotlar halinde osanda değerleri alındı. Elde edilen verilerde literatürdeki hesaplamalar ile uygulama alanında ölçülen değerler kıyaslandı ve arasında differentlıklar olduğu saptandı. Kontrol deneyi düşüncesiyle yapılan bu çalışma sonucunda formüllerde bulunan değerlerde bazı sapma hatalarının olabileceği düşünüldü. Yapılan bu çalışmanın daha sonraki çalışmalara katkıda bulunması ve literatürün daha kapsamlı bir şekilde iyileştirilmesi amaçlandı.
Özet (Çeviri)
As a result of rapid increase in the density of population, people have been directed to areas that may be problematic in geotechnical terms. Although there may appear many problems in geotechnical terms, one of the problems is settlement that occurs more than expected in Structures due to increased load. Ground improvement methods have been developed in order to solve these problems, and jet grouting method has become the most preferred method since it is generally advantageous. In general, developments in geotechnical sense are obtained empirically. Considering the Earth and its structure, homogeneously mixed types of ground prevent the use of strict rules and formulas. The most important feature of the engineering phenomenon is the comparison of the applied and received values ​​with the formulas developed. In this study, jet grout ground columns application was applied in a residential project in the central district of Sivas province; and after the application, the group piles were analyzed while calculating settlements of pile group quantities with the Koerner and Partos (1974) Method and H. G. Poulos a E. H. Davis Method in the literature. Then, starting from the ground level, some points in the architectural plan were placed in the coordinate system, and the reading values ​​were taken in 3-month periods for the control of the settlements under load. In the data obtained, the values ​​in the literature were compared with the measured values ​​in the application area, and differences were found. As a result of this study that was conducted with the thought of control experiment, it was considered that there might be some deviation errors in the formulas. The aim of this study was to contribute to future studies and to improve the literature more comprehensively.