Rize ve Gümüşhane İllerindeki Mertensiella caucasica (Waga, 1876) Popülasyonlarında Chytridiomycosis Varlığının Araştırılması
The Investigation of The Presence of Chytridiomycosis in Mertensiella caucasica (Waga, 1876) Populations in Rize and Gümüşhane Provinces
- Tez No: 586540
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Chytridiomycosis, sucul fungal patojenler olan Batrachochytrium dendrobatidis (Bd) ve Batrachochytrium salamandrivorans (Bsal)'in neden olduğu bulaşıcı bir amfibi hastalığıdır. Dağılım alanı Gürcistan ve Türkiye ile sınırlı olan ve IUCN Kırmızı listesinde duyarlı (Vulnarable) kategorisinde yer alan Mertensiella caucasica (Kafkas Semenderi)'da Chytridiomycosis varlığını araştırmak üzere planlanan bu çalışmada ülkemiz biyoçeşitliliği açısından büyük önem arz eden Kafkas semenderi hem Bd hem de Bsal açısından ilk kez test edilmiştir. 2 farklı popülasyonda (Rize ve Gümüşhane) yaşayan toplam 20 bireyin derilerinden sürüntü örneği alınarak DNA izolasyonları yapılmış ardından Real-time PCR (quantitative PCR, qPCR) tekniği kullanılarak Chytridiomycosis hastalığının bu canlılara bulaşıp bulaşmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlar bireylerin hiçbirisinde Chytridiomycosis hastalığının olmadığını göstermiştir. Kafkas semenderinin yaşadığı iki farklı popülasyonda hastalığın varlığına dair bir ize rastlanılmamış olması türün habitat seçiciliği ile ilişkilendirilebilir. Su kalite sınıflandırmasına göre birinci kalite yani içilebilir su kalitesinde olan habitatlarda yaşayan bu tür genellikle yüksek rakımlı yerlerde potansiyel olarak daha fazla bulunma eğilimindedir. Bu yüzden insan etkisinin nispeten daha az olduğu yüksek rakımlı habitatlarda yaşayan Kafkas semenderinin Chytridiomycosis hastalığına yakalanmamış olabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Chytridiomycosis is an infectious disease of amphibians caused by two aquatic fungal pathogens, Batrachochytrium dendrobatidis (Bd) and Batrachochytrium salamandrivorans (Bsal). In this study, which aimed to investigate Chytridiomycosis presence on Mertensiella caucasica (Caucasican Salamander) which categorized as being Vulnerable in IUCN red list and its distribution is limited with Georgian and Turkey, Caucasican salamander which is crucial for the Turkish biodiversity tested for positive both for Bd and Bsal for the first time. DNA was extracted from the skins of 20 individuals living in 2 different populations (Rize and Gümüşhane) and then Real-time PCR (quantitative PCR, qPCR) technique was used to determine whether Chytridiomycosis disease infect these organisms or not. The results showed that none of the patients had Chytridiomycosis disease. The fact that there are no signs of the presence of the disease in two different populations of Caucasian salamander could be related to the habitat selectivity of the species. According to the water quality classification, this type of habitat, which is of first quality, ie in potable water quality habitats, tends to be more likely to be at higher altitude locations. Therefore, we think that Caucasian salamanders that live in high altitude habitats where human impact is relatively less may not have been infected with Chytridiomycosis.