Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağlı yetiştirme yurtlarında barınan adölesanların büyüme gelişme ve beslenme durumları
Growth and nutritional process of the adolescents who live in orphanages
- Tez No: 58654
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAHİR KEMAL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
6.ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Halk Sağlığı Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi / KONYA -1997 Şirin KAYHAN ESER Danışman Yrd. Doç. Dr. Tahir Kemal ŞAHİN Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumuna Bağlı Yetiştirme Yurtlarında Barman Adölesanların Büyüme Gelişme ve Beslenme Durumları Bu çalışma Konya'da yetiştirme yurdunda 13-18 yaşlarındaki kız ve erkeklerde büyüme, gelişme ve beslenme alışkanlıklarını saptamak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla adölesanların vücut ağırlığı, boy uzunluğu, DKK (deri kıvrım kalınlığı)'lıkları ölçülmüş, BKİ (Beden kitle indeksi), VYY (vücut yağ yüzdesi)'leri hesaplanmıştır. Anket formları dağıtılarak sosyodemografik durumları, beslenme alışkanlıkları, belirlenmiştir. Üç günlük besin tüketim formları dağıtılarak günlük ortalama enerji ve besin öğelerinin miktarları saptanmıştır. Adölesanların yaş ortalamaları 15 ± 1.8'dir. Kızların ortalama vücut ağırlıkları 50.1 ± 8.8 kg, erkeklerin 46.3 ± 12.2 kg'dır. Kızların % 86.3'ü, erkeklerin % 90.5'i normal ağırlıktadır. Kızların ortalama boy uzunluğu 155 ± 7.6 cm, erkeklerin 155.8 ± 11.9 cm dir. Kızların % 97.3'ü, erkeklerin % 95.2'si normal uzunluktadır. Adölesanların % 73.4'ünün annesi sağ, % 47.4'ünün de babası sağdır. Adölesanlann çoğunluğu 6-7 yıldır bu kurumdadır. % 85.5'i okula gitmektedir. Ortalama aylık harçlıkları 360 900 ± 130 400 liradır. Erkeklerin % 92'si kızların % 72.6'sı spor yapmaktadır. Kız ve erkeklerde öğün atlama alışkanlığı vardır. % 42.8'i de sabah 89kahvaltısını atlamaktadır. Bu oran hala ülkemizde kahvaltıya önem verilmediğini bir kez daha göstermiştir. Öğün aralarında simit - bisküvi - kurabiye, kola, şeker - çikolata - gofret gibi yiyecekler yenmektedir. Adölesanlar kurumdaki etli sebze, kurubaklagil, zeytinyağlı sebze yemeklerini sevmemektedirler. Protein vitamin ve minerallerden zengin bu yemeklerin tüketilmemesi üzücüdür. Sonuçta adölesanlarda büyüme gelişme geriliği saptanmazken sosyodemografik durumları da beklenen düzeydedir. Süt ve ürünlerinin, sebzelerin az yenmesi vitamin ve minerallerin yetersizliğinin de bir göstergesidir. Kızlarda protein, posa, kalsiyum, riboflavin, demir, A, C vitamini, niasin yetersizliği, erkeklerde de posa, A, C vitamini, riboflavin, niasin yetersizliği saptanırken erkeklerin beslenme durumu kızlara oranla daha iyidir. Erkeklerde ortalama enerji 3186 ± 598.2 kalori, kızlarda 2485.4 ±518.3 kaloridir. 90
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Growth and Nutritional Process of The Adolescents Who Live In Orphanages. This research has been done to ascertain the growth and nutritional development of the boys and girls between the ages of 13 and 18 in the orphanage in Konya. The weight, height and skin fold thickness of the adolescents have been measured, in order to calculate the body mass index and percentage of fat in the body. Their information gathered from the childrens answers to the survey questions has helped to determine their sociodemographic conditions as well as their nutritional development. Their average daily energy and amount of nutritional elements have been ascertained from the answers to three -daily surveys. The average age of the adolescents is 15 ± 1.8 (years). The average weigth of the girls is 50.1 ± 8.8 kg and 86.3 % of them are of normal weight, whereas it is 46.3 ± 12.2 kg and 90.5 % for boys. The average height of the girls is 155 ± 7.6 cm and 97.3 % of them are of normal height. 73.4 % of the adolescents'mothers are alive and 47.4 % of their fathers are alive. Most of the adolescents have been living there for about 6 or 7 years. 85.5 % of the adolescents go to school. Their average pocket money is 360 900 ± 130 400 TL. 92 % of the boys and 72.6 % of the girls do the sport. The boys and the girls have the habit of missing meal. 42.8 % miss breakfast. These results show that insufficent importance is given to breakfast in our country. They eat biscuit, cookies, chocolate, wafer etc. and drink coke between the meals. Adolescents don't like eating meat meals, vegetable meal with meat in it, vegetable meals. It is very sad that they don't eat what they need. They prefer eating meat balls, pastry and deserts which is made of milk. Consequently, while adolescents growth is being determined, their socio demeographic conditions are as expected. Consuming milk and milk products less than enogh shows that they don't have enough vitamin and mineral. The girls are 91lack of protein calcium, riboflavin, vitamin A, vitamin C and niasin. For the boys, they are lack of, vitamin A, C and niasin. It is ascertained that boys nutritional process is much better than girls. Average energy on boys is 3186 ± 598.2 calorie, on girls 2485 ±518.3 calorie. 92