Trabzon Orman Bölge Müdürlüğündeki tıbbi aromatik özellikleri olan bal ormanlarının sosyo ekonomik ve yasal boyutu açısından irdelenmesi
An analysis of the socio-economic and legal aspects of medicinal and aromatic honey forests in the Trabzon Regional Directorate of Forestry
  1. Tez No: 976970
  2. Yazar: NEŞE ÇEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM İNANÇ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü sınırlarında yer alan Trabzon, Rize, Gümüşhane ve Bayburt illerindeki bal ormanlarının mevcut durumunu, arıcılığa katkılarını ve üreticilerin algılarını anket yöntemiyle incelemiştir. Araştırma bulguları, bal ormanlarının biyolojik çeşitlilik ve floristik zenginlik açısından arıcılık için kritik öneme sahip olduğunu ortaya koymuştur. Katılımcıların büyük çoğunluğu, bal ormanlarının nektar ve polen kaynağı sağlaması nedeniyle arıcılık faaliyetlerine olumlu etkisini vurgulamıştır. Bununla birlikte, üreticilerin pazarlama süreçlerinde güvensizlik yaşaması, teknik destek ve eğitim eksiklikleri ile altyapı sorunları gibi engeller de belirlenmiştir. Araştırma, sürdürülebilir arıcılık faaliyetlerinin geliştirilmesi için pazarlama yapılarının iyileştirilmesi, teknik eğitimlerin yaygınlaştırılması, altyapı yatırımlarının artırılması ve yasal düzenlemelerin güçlendirilmesi gerektiğine işaret etmektedir. Ayrıca, kadın ve gençlerin arıcılığa katılımının artırılması ve üretici kooperatiflerinin desteklenmesi gibi sosyal boyutlarda da önemli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the current status of honey forests located within the boundaries of the Trabzon Regional Forestry Directorate—specifically in the provinces of Trabzon, Rize, Gümüşhane, and Bayburt—using survey methods to assess their contributions to beekeeping and producers' perceptions. The research findings reveal that honey forests are critically important for beekeeping due to their rich biodiversity and floristic variety. The vast majority of participants emphasized the positive impact of honey forests on beekeeping activities, primarily because they serve as key sources of nectar and pollen. However, several obstacles were identified, including distrust in marketing processes, a lack of technical support and training, and infrastructural deficiencies. The study suggests that improving marketing systems, expanding technical education, increasing infrastructure investments, and strengthening legal regulations are essential for the development of sustainable beekeeping. It also highlights the need for enhancing the participation of women and youth in beekeeping and supporting producer cooperatives, emphasizing important social dimensions.