Doğu Karadeniz Bölgesindeki Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinde görev yapan bireylerin hizmetkâr liderlik algılarının araştırılması
Investigation of servant leadership perceptions of individuals working in ministry of youth and sports provincial directorates in The Eastern Black Sea Region
  1. Tez No: 660312
  2. Yazar: AYŞE KANSIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKU IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı, Gençlik ve Spor il müdürlüklerinde çalışan bireylerin yöneticilerinin hizmetkâr liderlik davranışını algılayış biçimlerini ortaya koyarak, bu algıların hangi demografik özelliklerden etkilendiğini anlamaya çalışmaktır. Araştırmanın çalışma grubunu; basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile belirlenen ve Doğu Karedeniz Bölgesindeki Rize, Trabzon, Artvin, Ordu, Gümüşhane, Giresun ve Bayburt illerindeki Gençlik ve Spor il müdürlüklerinde çalışan 552 personel oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak öncellikle çalışanların yaş, cinsiyet, medeni durumu, eğitim durumu, mezun olduğu alan, aktif çalışma yılı, ünvanı, görev yaptığı şehir ve Gençlik ve Spor Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında kaç yıldır çalıştığı gibi bilgileri öğrenmek için araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu kullanılmıştır. İkinci bölümde ise Barbuto ve Wheeler (2006) tarafından geliştirilen; Altınok (2015) tarafından Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan Hizmetkâr Liderlik Ölçeği (Servant Leadership Questionnaire) kullanılmıştır. Verilerin genel özelliklerini belirlemede tanımlayıcı istatistik, frekans ve yüzde dağılımlar yapılmıştır. İstatistik testler olarak öncelikle tüm alt boyutların çarpıklık ve basıklık katsayılarına bakılmış, kovaryans matrisinin homojenliği de kontrol edilerek MANOVA analizi kullanılmıştır. Ayrıca sürekli değişkenli hipotez testlerini test etmek için ise Pearson korelasyon analizinden faydalanılmıştır. İstatistik testlerin sınanmasında Windows SPSS 24 istatistik programı kullanılmıştır. Yapılan analizlere göre, katılımcıların medeni durumları, yaşları, eğitim durumları, beden eğitimi ve spor yüksekokulu veya spor bilimleri fakültelerinden mezun olup olmama durumları, ünvanları, aktif çalışma yılları, görev yaptıkları şehirler ve Gençlik ve Spor Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında ki toplam çalışma yılları açısından yöneticilerinin hizmetkâr liderlik düzeylerini algılama biçimlerinde anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır. Katılımcıların cinsiyetleri açısından ise herhangi anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the perception of the servant leadership behavior of the managers of the individuals working in the Ministry of Youth and Sports provincial directorates, and try to understand which demographic characteristics are affected by these perceptions. The study group of the research; 552 personnel working in the provinces of Rize, Trabzon, Artvin, Ordu, Gümüşhane, Giresun and Bayburt in the Eastern Black Sea Region, determined by simple random sampling method. Personal information form prepared by the researcher in order to obtain information such as age, gender, marital status, educational status, field of graduation, active working year, title, city of duty and how many years of work in the Ministry of Youth and Sports as data collection tools were used. In the second part, The Servant Leadership Questionnaire, developed by Barbuto and Wheeler (2006); Turkish validity and reliability designed by Altınok (2015) was used. Descriptive statistics, frequency and percentage distributions were made to determine the general characteristics of the data. As statistical tests, first of all, skewness and kurtosis coefficients of all sub-dimensions were examined, MANOVA analysis was used by checking the homogeneity of the covariance matrix. In addition, Pearson correlation analysis was used to test the continuous variable hypothesis tests. Windows SPSS 24 statistics program was used to test the statistical tests. According to the analysis, the marital status of the participants, their age, educational status, whether they graduated from physical education and sports schools or sports sciences faculties or not, their titles, active working years, the cities, and the total working years in the Ministry of Youth and Sports were found significant differences in their perception of servant leadership levels. No significant difference was found in terms of the gender of the participants.