Scordatura kavramı üzerinden basçılık nosyonuna yeni bir yaklaşım önerisi: Standart düzeneğin ergonomik sınırlandırmalarına karşı farklı akort düzeneklerinin olanaklarının araştırılması
A new proposal of approach to the notion of bass playing on the basis of scordatura concept: The research of the possibilities of the different tuning systems against the ergonomic limitations of the standard system
- Tez No: 586544
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ALPER MARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Scordatura, yaklaşık 15. yüzyıldan günümüze kadar bestecilerin ve icracıların tercih ettiği ve uyguladığı, çalgıların genel geçer akortlama sistemlerine alternatifler sunan bir yöntemin adıdır. Telli enstrümanlarda özellikle yaylı ailesinde kullanılan bu yöntem kimi eserlerin çalma pratikliğini sağlamak ya da çok daha nitelikli tınısal dokular yaratmak için kullanılmıştır. Bu araştırmada“scordatura”kavramı üzerinden kontrbasın çalım pratiklerine odaklanılacaktır. Kavramın kısaca tanımlandığı giriş bölümünün ardından gelen dört bölüm şu şeklide örgütlenmiştir: Birinci bölümde, standart düzeneğin sunduğu olanaklar irdelenecektir. İkinci bölümde, scordatura kapsamında en yaygın akortlama biçimi olarak tercih edilen 5'li akort düzeneği ve hem eşlikçi hem solist karakteriyle caz müziğinde önemli bir yere sahip olan Red Mitchell'ın bu akort düzeneğini tercih etme sebebi ve uygulamaları incelenecektir. Üçüncü bölümde, özellikle kontrbas odaklı olarak 5'li akort düzeneği çalım pratikleri değerlendirilecektir. Dördüncü bölümde ise çalışmanın genelinde odaklanılan 5'li akort düzeneğinin analog ve dijital analizleri ışığında tınıya olan katkıları açıklanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Scordatura, is the name of a method preferred and practiced by composers and performers from 15th century to the present, offering alternatives to standart tuning systems of the instruments. This method applied on string instruments particularly bowed string instruments has been used to provide practicality on difficult passages and create much more qualitative timbral textures. In this study, it is aimed to be focused on the playing practices of the double bass on the basis of“scordatura”concept. Following the introductory section where the concept is briefly defined, the four sections are organized as follows: In the first part, the possibilities presented by the standard tuning system will be examined. In the second part, tuning in fifths which is the most common form of tuning within the context of scordatura and the reasons why Red Mitchell, a prominent figure in jazz music with his capacity as an accompanist and soloist, chose this tuning system as well as his applications will be examined. In the third chapter, the fifths tuning playing practices will be evaluated with a particular focus on double bass. In the fourth chapter, the contributions of the fifths tuning system, which has been focused on in the study-wise, to timbre characteristics will be explained in the light of analog and digital analysis.