Viol ailesinin tarihsel süreçteki akort sistemleri, viyolonselde scordatura kullanımı ve 20. yüzyılda scordatura kullanılan solo viyolonsel eserlerinin incelenmesi
Tuning systems of the viol family in the historical process, the use of scordatura in the cello and the examination of the solo cello works in which scordatura was used in the 20th century
- Tez No: 737579
- Danışmanlar: DOÇ. MELİH KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Viyolonsel Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yaylı çalgılar ailesi tarihsel süreçte zengin bir akort çeşitliliğine sahiptir. Bu çeşitlilik yaylı çalgılar için standart bir akort sisteminin oluşmasına kadar devam eder. Yaylı çalgıların günümüzde kabul gören standartlaşmış akort sistemleriyle birlikte scordatura terimi varlık kazanır. İlk izlerine 18. yüzyılda rastlanılan scordatura'nın başlangıçtaki kullanımının teknik kolaylık ve tını amaçlı olduğu görülür. Bu çalışmanın kapsamı 20. yüzyılda scordatura tekniği kullanılan solo viyolonsel eserlerinden oluşmaktadır. Scordatura'nın ilk kullanımı ile 20. yüzyıldan itibaren kullanımı arasında farklı amaçlar olduğu düşünülmektedir. Bu yüzden, bu çalışmada 20. yüzyıl sonrasında bestelenen ve icra edilen solo viyolonsel eserlerine odaklanılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda ülkemiz ve dünya literatüründe viyolonselde scordatura kullanımıyla ilgili kaynak eksikliği olduğu görülmüştür. Buna bağlı olarak bu çalışmanın amacı viyolonselde scordatura kullanımıyla ilgili Türkçe literatürde kaynak oluşturmaktır. Yapılan literatür taramasına paralel olarak Cook'un“Scordatura Literature for Unaccompanied Violoncello in the 20th Century”adlı doktora tezinin bu konu hakkında yapılan en detaylı çalışma olduğu görülmüştür. Bu yüzden çalışma boyunca çoğunlukla bu kaynaktan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The family of string instruments has had a rich variety of tunings throughout history and this continued until the formation of a standard tuning system for them. The term scordatura, in this regard, comes into being with the standardized tuning systems of string instruments that are recognized today. It is observed that the first use of scordatura, whose first traces were found in the 18th century, was for technical convenience and timbre. The subject of this study consists of solo cello works in which the scordatura technique was used in the 20th century. It is thought that there are different purposes between the first use of Scordatura and its use in the 20th century, so, this study focuses on solo cello works which were composed and performed after the 20th century. As a result of the examinations, it has been observed that there is a lack of resources related to the use of scordatura in the cello in both local and international literature. In this context, this study aims to create a kind of resource in the Turkish literature on the use of scordatura in the cello. In parallel with the literature review, it was observed that Cook's doctoral thesis namely“Scordatura Literature for Unaccompanied Violoncello in the 20th Century”is the most detailed study on this subject. Thus, this source was mostly used throughout the study.