Oto tamir boyaları sektöründe promosyonların satışa etkisinin incelenmesi Ankara örneği
Investigation of the effect of promotions on sales in auto repair paints sector: The case of Ankara
  1. Tez No: 586567
  2. Yazar: HASAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRİN ARZU EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler pazarlamanın önemini artırmıştır. İletişim teknolojilerindeki gelişmeler küresel rekabetin yapısında büyük değişiklere neden olmuştur. Bu önemli değişiklikler firmaların dış dünya ile iletişim kurmasını sağlayan pazarlama faaliyetleri üzerinde önemli bir faktördür. Pazarlamanın geçmişten günümüze kadar ilerlediği aşamalara baktığımız zaman, iletişimin pazarlama faaliyetleri içindeki yerinin sürekli artan bir değerde olduğu görülmektedir. Bütünleşik pazarlama iletişimi, kitlesel pazarlama ve diğer pazarlama yaklaşımlarına bir seçenek olarak oluşturulmuştur. Araştırmada oto tamir boyaları sektöründe promosyonların satışa etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda katılımcıların demografik bilgilerine ilişkin betimsel istatistikler (cinsiyet, yaş, eğitim durumu) gibi bilgilere yer verilmiş ve katılımcılara tamir boyası alışverişi sıklığı, satış promosyonlarını önemseme, satış promosyonlarını etkili bulma, promosyonun gerekliliğine dair sorular sorulmuştur. İkili grupların (örn. cinsiyet) arasında anlamlı bir farklılığın olup olmadığının belirlenmesinde bağımsız gruplar için t-testi; üç ve daha fazla sayıdaki grupların (örn. eğitim düzeyi) birbirleri arasında anlamlı bir farklılığın olup olmadığının belirlenmesinde tek yönlü varyans analizi (one way ANOVA) istatistiksel tekniklerinden yararlanılmıştır. Promosyon ve Müşteri Memnuniyeti arasındaki ilişkinin belirlenmesinde ise Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısı hesaplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların tamir boyası alışveriş sıklığı oldukça yüksektir. Promosyon ile müşteri memnuniyeti arasında yüksek düzeyde anlamlı pozitif ilişki bulunduğu görülmektedir. Katılımcıların büyük çoğunluğu fiyat indirimleri ve düzenlene kampanyalarını çok önemli bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Technological developments in recent years have increased the importance of marketing. Advances in communication technologies have led to major changes in the structure of global competition. These important changes are an important factor on marketing activities that enable companies to communicate with the outside world. When we look at the stages in which marketing has progressed from the past to the present, it is seen that the place of communication in the marketing activities has an increasing value. Integrated marketing communication has been created as an alternative to mass marketing and other marketing approaches. In this research, it is aimed to determine the effect of promotions on sales in auto repair paints sector. For this purpose, descriptive statistics (gender, age, education level) were included and participants were asked questions about the frequency of repair paint shopping, caring for sales promotions, finding sales promotions effectively, and the necessity of promotion. The t-test for independent groups was used to determine whether there was a significant difference between the two groups (eg gender); One way ANOVA statistical techniques were used to determine whether there was a significant difference between three and more groups (eg education level). Pearson Product Moment Correlation Coefficient was calculated to determine the relationship between promotion and customer satisfaction. According to the results of the research, the frequency of shopping of repair paints was quite high. There is a high level of positive correlation between promotion and customer satisfaction. The majority of participants find price reductions and campaigns organized very important.