Türkiye'de geçici koruma kapsamında bulunan Suriyelilere yönelik politikaların sosyal hizmetler açısından değerlendirilmesi
Evaluation of social services policy for Syrian under the temporary protection in Turkey
  1. Tez No: 586632
  2. Yazar: MUSTAFA SAĞI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ AŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Durum ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
2011 yılında Ortadoğu halkları tarafından mevcut yönetimlere karşı insan hakları, sosyal adalet, demokrasi ve refah gibi çeşitli reform talepleri nedeniyle ayaklanmalar baş göstermiştir. Arap Baharı olarak adlandırılan bu hareketlilik sonucunda patlak veren Suriye krizi bir iç savaşa dönüşmüştür. Etkileri halen sürmekte olan Suriye iç savaşında birçok terör örgütü, dış aktörler ve rejim arasında ortaya çıkan çatışmalar devam etmektedir. Birçok Suriyeli meydana gelen iç savaş ve terör saldırıları nedeniyle yaşamını yitirmiş, travma geçirmiş veya ülkelerini terk ederek başka ülkelere göç etmek zorunda kalmıştır. Suriye halkının göç konusunda en çok tercih ettiği ülkelerin başında şüphesiz Türkiye gelmiştir. Bunun sebebi Türkiye'nin Suriyelilere yönelik geliştirdiği açık kapı politikası itibariyle hedef bir ülke olması ve Asya ile Avrupa arasında geçişlerin rotasında bulunmasıyla ilgilidir. Türkiye, Suriyelilere kapılarını açarak onlara ev sahipliği yapmış ve ihtiyaç duydukları her alanda çeşitli haklar tanıyarak birçok hizmet sunmuştur. Türkiye'nin Suriyelilere yönelik göç politikaları ile bu kapsamdaki sosyal politikaları ve bu politikalar doğrultusunda sunduğu sosyal hizmetleri bulunmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'nin ve AB'nin Suriye dış politikası ile Suriyelilere yönelik göç politikaları ele alınmıştır. Bir sosyal afet olarak göç olgusu irdelenmiş, afet ve göç olguları ile sosyal hizmetler ilişkilendirilmiştir. Çalışma literatür taraması şeklinde hazırlanmıştır. Bu doğrultuda ulusal mevzuat ve uluslarası müktesebat ile kurumsal faaliyet raporları ve alan araştırması verilerinden yararlanılmış ve özgün şekiller oluşturulmuştur. Türkiye'nin Suriyelilere yönelik politikaları sunduğu sosyal hizmetler açısından değerlendirilmiş ve politik, hukuki, pratik, kavramsal sorun ve aksaklıklar hakkında çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Syrian Riots started In 2011, against the existing rejime due to various reform demands such as human rights, social justice, democracy and prosperity. A The Syrian crisis that broke out as a result of these fluctuations called Arab Spring turned into a civil war. Conflicts between many terrorist organizations, external actors and the regime continue in the Syrian civil war, the effects of which are still ongoing. Because of this civil war a lot of Syrians lost their lives due to civil war and terrorist attacks, were traumatized and had to leave their country and migrate to other countries. One of the countries most favored by the people of Syria is surely Turkey for immigration. The main reason of this Turkey's geopolitical position and Turkey is related to the presence of passage routes between Europe and of course and of course Turkey has been creaated a lot of humanitarian policy toward Syrian immigrants. Turkey, opening its doors to host the Syrians and offering many services in every area have recognized that they need a variety of rights. In this context, immigration policies and social policies of Turkey towards Syria and there are policies in line with social services that it offers. In this study, migration policies are discussed Syria for Syrians Turkey's and the EU's foreign policy. The phenomenon of migration as a social disaster is examined and the cases of disaster and migration are associated with social services. he study was prepared as a literature review. In this direction, national legislation, international acquis, corporate activity reports and field research data were utilized and original figures were created. It offers to Turkey's policies toward Syria evaluated in terms of social services and political, legal, practical, various suggestions have been made about the conceptual problems and difficulties.