İş sözleşmesinin sendikal nedenle feshi ve sonuçları
Termination of labor contract due to participation in trade union activities and its results
  1. Tez No: 586706
  2. Yazar: ÇAĞLA YAVUZ UZUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
İşçiler ve işverenler çalışma hayatında eşit güce sahip olmadıklarından, işçilerin ekonomik haklarının ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için örgütlenmeleri gerekir. Sendikalar, çalışma hayatında işçilerin bir güç olmasını, ekonomik haklarını elde etmesini amaçlayan kurumlardır. İşveren, karşısında güçlü ve talep eden bir işçi topluluğunun oluşturduğu sendikaları istemeyeceğinden, sendikal faaliyette bulunan işçilerin sözleşmelerini feshetmektedir. İşçinin, eşitlik ilkesi ve ayrımcılık yasağına aykırı şekilde sendikal nedenle iş sözleşmesinin feshedilmesine karşı korunması gerekir. Çalışmada, iş sözleşmesinin sendikal nedenle feshi ve sonuçları anlatılmıştır. Bu kapsamda, sendika kavramı, unsurları, sendika hak ve özgürlüğü ile sendikal nedenle feshe ilişkin ulusal ve uluslararası kaynaklar inceleme konusu yapılmıştır. Sendikal nedenle feshin kapsamı, sendikal feshi oluşturan hallerin neler olduğu, işyeri sendika temsilcisinin özel durumu, ispat yükü, sendikal feshin hüküm ve sonuçları Yargıtay kararları ışığında incelenmiştir. Ayrıca, sendikal tazminat ve bu tazminatın diğer tazminatlarla ilişkisi ile sendikal nedenle feshin cezai sonuçları üzerinde durulmuştur. Son olarak, çalışma neticesinde ulaşılan sonuçlar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Workers need to unionize to enhance their economic rights and working conditions since workers and employers do not have equal power in working life. Trade unions are organizations that aim to have workers became powerful, and to obtain their economic rights. Employers would not want a powerful and demanding community; therefore, they terminate the agreements of employers who take part in union activities. Workers need to be protected against the termination of labor contract contrary to the right of equality and prohibition of discrimination. In this study, termination of labor contract due to participation in trade union activities and its results have been discussed. Within this context, the trade union concept and its aspects, the right and freedom of union and termination due to trade union have been examined from national and international sources. Termination due to union trade, conditions that cause union termination, special conditions of the trade union representative, burden of proof (onus probandi), terms and consequences of union termination have been analyzed in the light of supreme court decision. Furthermore, unions compensation and its connection with other compensations, and criminal consequences of termination owing to the union activities have been emphasized. Lastly, the results of the study have been explained.