Şemsettin Ünlü'nün eserlerinde savaşlar ve cephe gerisi
Wars and front facade in Şemsettin Ünlü's works
  1. Tez No: 586713
  2. Yazar: YURDAGÜL AĞDUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESAT CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Şemsettin Ünlü, yakın dönem Türk Edebiyatının, işlediği konular ve onları anlatımındaki ustalığı ile dikkati çeken yazarlarından biridir. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı, I. Dünya Savaşı ve Millî Mücadele esnasında imparatorluk ve Anadolu coğrafyasının bir trajedi sahnesine dönüştüğü görülür. Ünlü'nün başka yazarlara göre yeni ve farklı yanı, bu muazzam sahnenin az bilinip az anlatılmış kısmı olan Doğu Anadolu'yu mekân olarak seçip ağırlıkla onu anlatmış olmasıdır. Bu bölge içinde başta Ruslar olmak üzere düşmanlarla yapılan savaşların yanı sıra dış güçlerin gayrimüslimleri kışkırtmaları ve Ermeni isyanları, onların Müslüman ahaliye yaptıkları mezalim, yazarın eserlerinin alt yapısını oluştur.
Özet (Çeviri)
Şemsettin Ünlü is one of the most prominent writers of recent Turkish literature with her mastery in the subjects she deals with. During the Ottoman-Russian War of 1877-1878, the First World War and the National Struggle, it was seen that the empire and Anatolian geography turned into a scene of tragedy. Unlike other writers, the new and different aspect of Ünlü is that he chose Eastern Anatolia, a little-known and less-described part of this enormous scene, as a space and described it heavily. In this region, apart from the wars against the Russians, especially the Russians, the provocation of the non-Muslims by the external forces and the Armenian rebellions, the atrocities they did to the Muslim people, constitute the infrastructure of the author's works.