Talaşlı imalat sektöründe iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları
Occupation health and safety applications in machining sector
  1. Tez No: 586712
  2. Yazar: SAMİ ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDOĞAN KARAÇALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı, talaşlı imalat sektöründe bulunan firmaların iş sağlığı ve güvenliği alanındaki çalışmaları ve gerçekleştirilen çalışmaların etkinliğinin tespit edilmesidir. Bu bağlamda, iş sağlığı ve güvenliği oluşumu, çalışma hayatındaki iş sağlığı ve güvenliğinin yeri ve önemi, iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemleri ilgili literatür kapsamında ele alınmıştır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul İkitelli ve Beylikdüzü bölgesinde Talaşlı üretim yapan ve İş Güvenliği Uzmanlığını yaptığım 5 ayrı işletmeden oluşmaktadır. Araştırmanın yöntemi, tanımlayıcı araştırma modelidir. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak, anket kullanılmış olup, anket formunda çalışmanın örnekleminin demografik bilgilerine ve araştırma içerisinde değerlendirilen firmaların içerik ve özelliklerine dair sorular yer almaktadır. Araştırmada elde edilen sonuçların analizinde; frekans analizi, aritmetik ortalama, korelasyon analizi ve regresyon analizi yöntemleri kullanılmıştır. Bu anlamda araştırmadan elde edilen veri ve bulgular, araştırma sorularıyla ilgili olarak farklı kavramsal kategoride değerlendirilerek sonuçlar yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; talaşlı imalat sektöründeki zaman, para ve iş gücü kaybını öneyip, verimliliğin artırılması için çalışanlara iş güvenliği alanında verilen eğitimlerin düzenli ve etkin olması, eğitim sıklığının artırılması, işletmelerde iş güvenliği kurullarının oluşturulması ve bu kurulların etkili, bağımsız ve verimli bir şekilde görevlerini yapabilir duruma getirilmesi, kurulun düzenli şekilde bir araya gelerek oluşan veya oluşabilecek kaza ihtimallerine karşı tedbir almasını ve denetlemesini sağlamak, kaza istatistiklerinin işletme tarafından sistemli bir şekilde tutularak bu yönde çalışmaların yapılması ve öncelikli tehlike kaynağını yok etmekten başlayarak son çare olarak kişisel koruyucu donanım alınması olarak iş kazalarını önlemek için tedbir alınması gerektiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effectiveness and efficiency of the applications of the enterprises in the machining sector within the scope of Occupational Health and safety. In this context, the concept and basic principles of Occupational Health and safety, the importance of Occupational Health and safety in working life, management systems related to occupational health and safety are discussed in the relevant literature. The sampling of the research consists of a number of 5 companies selected with the easy sampling method from the machining companies in Turkey. The method of research is a descriptive research model. In the survey, the questionnaire was used as a data collection tool, and in the survey form, there are questions about demographic information of the sample and the characteristics of the enterprises evaluated in the survey. Frequency analysis, arithmetic mean, correlation analysis and regression analysis methods were used in the analysis of the data obtained in the study. In this context, the results obtained from the research were evaluated in different conceptual categories and the results were interpreted in relation to the research questions. The results of the research by; in order to prevent the loss of labour force in the machining manufacturing sector and to ensure efficiency, it was determined that training given to the workers on occupational health and safety should be increased effectively, establishment of Occupational Health and safety committees in the enterprises and making these boards work effectively and efficiently, keeping accident statistics regularly by the company and taking.