David Hume'un 'Uzay'ın Ve 'Zaman'ın Sonsuz bölünebilirliğine eleştirisi
David Hume's Critique On Infinite Divisibility Of 'Space' And 'Time'
  1. Tez No: 586719
  2. Yazar: SANEM KULATTI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ İSKENDER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada David Hume'un sonsuz bölünebilirlik görüşüne getirdiği eleştiriler ele alınmıştır. Hume'a göre uzay ve zamanın sonsuz bölünebilirliği düşüncesi geometri bilgisinin olanağını ortadan kaldırır. Çalışmanın birinci bölümünün ilk kısmında rasyonalist filozofların epistemolojik ve ontolojik görüşleri ortaya konulmuştur. İkinci kısımda ise Hume'un empirist bilgi görüşünün dayanakları ele alınmıştır. İki farklı bilgi görüşünün karşılaştırılması sonsuz kavramının da farklı yorumlarının görülmesini sağlamıştır. Zira rasyonalist düşünce için maddenin sonsuz bölünebilirliği mümkündür ama Hume bu olanağı kendi düşünceleri temelinde reddetmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde Hume felsefesinde sonsuz kavramının bir ide olarak kökeni araştırılmıştır. Ardından Hume'un uzay ve zaman idelerinin temelini nerede bulduğu ortaya konulmuş ve buradan hareketle sonsuz ve bölünebilirlik kavramları arasında zorunlu olarak bir bağlantı olup olmadığı tartışılmıştır. En son olarak sonsuz bölünebilirliğin olanaklı olmadığını söyleyen Hume'un görüşleri ayrıntılı olarak açıklanmış ve Hume'un geometri biliminin tanıtlamalarında ve tanımlarında gördüğü eksiklikler ortaya konulmuştur. Sonuç bölümünde ise David Hume'un sonsuz bölünebilirlik eleştirisinin geometri bilgisinin olanağı açısından bir sınaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study discusses David Hume's critique of the concept of infinite divisibility. According to Hume, the idea of infinite divisibility of space and time destroys the possibility of the knowledge of geometry. The first part of the thesis introduces the epistemological and ontological views held by a number of rationalist philosophers, such as Descartes and Leibniz. Next, the foundations of Hume's empiricist epistemology are laid bare. The comparison of two different theories of knowledge provides an insight into the different interpretations of the concept of infinity. For rationalist thought, infinite divisibility of matter and space is possible, yet Hume rejects this possibility on grounds of his own philosophy. The second part of the study examines the origins of the concept of infinity in Hume's philosophy. Next, the question is raised as to where Hume finds the foundations of his ideas of space and time, which in turn brings up the question whether there is a necessary connection between the concepts of infinity and divisibility. Finally, the views held by Hume, who thinks that infinite divisibility is impossible, are discussed in detail, and the deficiencies that Hume sees in the definitions and demonstrations of geometry are put forth. In the conclusion, Hume's critique of infinite divisibility is examined within the context of the possibility of the knowledge of geometry.