Türkiye'deki blogların bilimsel metin türü açısından incelenmesi
Genre analysis of blogs in Turkey in terms of academic text
- Tez No: 586742
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL İŞERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, İletişim Bilimleri, Linguistics, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Dilbilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte iletişim biçimleri son 30 yılda birçok değişikliğe uğramış, insanlar bilgileri daha hızlı üretme ve paylaşma imkanı bulmuşlardır. Çağımızın en önemli gelişmelerinden olan internet, işitsel, görsel ve yazınsal içeriklerin daha geniş kitlelere kolay ulaşımına imkan sağlamaktadır. Araştırmacılar ve öğrenciler tarafından, eğitim ya da farklı amaçlarla birçok bilgi internet kanalı ile paylaşılmaktadır. Özellikle akademik bilgi paylaşma araçlarından olan blogların kullanımı 2000'li yıllardan itibaren artarak devam etmiştir. Bilimsel içerikli blogların özellikleri ve akademiye uygunluğu sorusu bu çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Bu araştırmada Türkçe blogların bilimsel metin türüne uygunluğunun ortaya çıkarılması için blog ortamı (blogalan) taranarak toplamda bir veri tabanı oluşturulmuştur ve metinler, metin türü ve tür çözümlemesine ilişkin alanyazında öne çıkan araştırmacıların kuramları göz önüne alınarak incelenmiştir. Araştırma sonucunda Türkçe bilimsel içerikli bloglara ilişkin, yapısal özellikler açısından benzerlik oranı yüzdesinin düşük olduğu, ancak birçok dilbilimsel göstergenin %47'lik bir oranla bilimsel metin özellikleri gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the advancing technology, the forms of communication have undergone many changes in the last 30 years and people have had the chance to produce and share information faster thanks to new methods. In our age, the most important of these developments, the Internet allows audio, visual and literary content to be accessed by a wider audience. A lot of information is often shared by researchers and students for educational or other purposes via the Internet. The use of blog, which is one of the methods of sharing of academic information, has continued to increase since the 2000s. The features of academic blogs and their suitability to academia form the basis of this study. In this study, in order to determine the similarities of Turkish academic blogs to academic text genres, the blog environment (blogosfer) was explored and the texts were examined by considering the theories of the prominent researchers in the literature on text genre and genre analysis. As a result of the study, it was concluded that the percentage of similarity in terms of structural features of Turkish academic blogs is low, but many linguistic indicators indicate academic text characteristics with a rate of 47%.