A qualitative case study for inclusive education in a primary public school with diverse students
Farklı öğrenci gruplarının bir arada eğitim gördüğü bir devlet ilkokuluna dair nitel bir durum çalışması
- Tez No: 586741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma, başkent Ankara'nın bir ilçesi olan Altındağ'da farklı öğrenci gruplarının bir arada eğitim gördüğü bir devlet ilkokulunda paydaşların eğitim ve öğretim sürecine yönelik hazırbulunuşluk düzeylerine ve ihtiyaçlarına odaklanmaktadır. Çalışma iç içe geçmiş tek durum deseni olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın verileri, okul yöneticisi (n=1), öğretmenler (n=9), okul rehber öğretmeni (n=1) ve yerel veliler (n=4) dahil olmak üzere okul paydaşlarından yarı yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla toplanmıştır. Yapılan görüşmeler ile araştırmacı Altındağ ilçesinde bulunan çeşitli öğrenci gruplarına sahip bir devlet ilkokulunun okul paydaşları açısından kapsayıcı eğitime ne kadar hazır bulunduğunu ve bu süreçteki eğitsel ihtiyaçlarının neler olduğuna yanıt aramıştır. Veri analiz sürecinde tümevarım içerik analizi yöntemi uygulanmıştır. Çalışmanın bulguları, devlet ilkokulunda yabancı öğrenciler için sistematik bir kayıt prosedürünün bulunmadığını, bu durumun yabancı öğrencilerin yanlış sınıf seviyelerine yerleştirilmesine yol açtığı ve bu sebeple kapsayıcı eğitim için beklenen düzeyde bir eğitim sağlanamadığını göstermektedir. Bununla birlikte Türkçe dil becerisinin; öğrenciler de dahil olmak üzere tüm paydaşlar için, ilk kayıt işleminden başlayarak öğretim sürecine kadar tüm eğitim öğretim sürecini dramatik olarak büyük ölçüde etkileyen önemli bir engel olarak ortaya çıkmıştır. Dahası, yerel veliler, entegre eğitim sürecindeki uygulamaları hem yabancı öğrenciler hem de velileri için pozitif ayrımcılık olarak algılamaktadırlar. Ayrıca, sürecin etkinliğini okullarda periyodik olarak gözlemlemek ve değerlendirmek için bir denetim sistemine ihtiyaç bulunmaktadır. Sonuç olarak, bulgular, farklı öğrenci gruplarına sahip devlet okullarında etkili kapsayıcı öğrenme ortamları sağlamak için müfredat, öğretmen eğitimi, veli katılımını içeren iyi planlanmış yabancı öğrenci entegrasyon sürecinin okul sürecine dahil edilmesinin gerekli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The study focuses on readiness levels of stakeholders in the educational and instructional process and their needs in a public primary school with diverse student groups in Altındağ district in the capital of Turkey. The study was designed as a qualitative embedded single case study. Data of the study were collected through semi-structured interview forms from the school stakeholders including the school administrator (n=1), teachers (n=9), school counsellor (n=1) and local parents (n=4). Through interviews, the researcher sought to an understanding: how the public primary school with diverse student populations located in Altındağ district were ready to teach for inclusive education from the perspectives of school's stakeholder and explore the educational needs for inclusive education in the school with diverse students. Inductive content analysis method was used for data analysis process. The findings of the study indicate that there is no systematic registration procedure in public primary school for foreign students, which causes misplacement for foreign students in the school, and for that reason instruction for inclusive education may not be provided at the level expected. Additionally, Turkish language competency emerged as an important barrier for all stakeholders including the students as it highly affects the educational process from the initial registration process to instructional process as it happened dramatically. Moreover, local parents have perceived the implementations that exist in the integrated education as positive discrimination for both foreign students and their parents. In addition, there is need for a supervisory system to observe and evaluate the effectiveness of the process periodically in schools. As a result, the findings indicate that there is a need for well-planned foreign student integration process into the schooling process, including curriculum, teacher training, parent involvement to provide effective inclusive learning environments for public primary schools with diverse student populations.