Hüseyin Köycü ve Şenkaya gazetesi
Hüseyin Köycü and Şenkaya newspaper
  1. Tez No: 586767
  2. Yazar: AYŞE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASAF ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Hüseyin Köycü, 1895 yılında Örtülü'de (Şenkaya) dünyaya gelmiştir. İlk eğitimini babasından alan Köycü daha sonraları kendisini geliştirmiştir. Yaşadığı dönem itibariyle hem Osmanlı'nın son zamanlarını hem Cumhuriyetin kuruluşuna tanıklık etmiştir. Cumhuriyet öncesi dönemde Elviye- i Selase namıyla Rus esaretinde bulunan Oltu ve çevresinde gizli cemiyetlerde ve kurulan hükümetlerde görev almıştır. Cumhuriyetten sonra ise kurulan bu yeni devletin ideolojik paradigmasını sonuna kadar benimsemiş ve savunmuştur. Aksiyoner kişiliğiyle tebarüz eden Köycü, özellikle köyü olan Örtülü'nün ilçe olması için mücadele etmiş ve sonunda bunu başarmıştır. Köy olan Örtülü'nün adı, ilçe olunca Şenkaya olarak değiştirilmiştir. İlçesinde ve çevresinde daha bilinçli bir toplum oluşturmak için, sanattan kültüre, siyasetten eğitime kadar her alanda faydalı işlere imza atan Köycü, bu yönüyle ilçesinde ve çevresinde sevilen ve saygı duyulan bir kişi haline gelmiştir. Birçok faydalı faaliyetler yapmış Ufak Parti adını verdiği bir parti kurmuş, ilçesinin adını verdiği Şenkaya gazetesini çıkartmıştır. Köycü, eğitimine o sıralarda İstanbul'da devam eden oğlu Coşkun Köycü'nün yanına gitmiş, İstanbul'da kaldığı otel odasında 31 Ocak 1958 günü vefat etmiş ve Topkapı'da bulunan aile mezarlığına defnedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Huseyin Koycu was born in Ortulu (Senkaya) in 1895. He got his his training from his father in the beginning than he improved himself. He witnessed last time of Ottoman Empire and establishment of Turkish Republic because he lived at that time. He worked around the Oltu that enthrallment on Russes on state and hidden society before commonwealth with name of Evliye-i Selase. After establishing he adopted and defended the government ideology and paradigm. Koycu is known clearly that he was actioner. He struggled and succeed for his village Ortulu's being commune.Name of village changed to Serkaya after it being township. Koycu was an idol and respectful person in his town because he bring something in politics, education, culture and art so because of this he was an idol and respectful person. He published a Senkaya newspaper that he gave this name and he published a politic party that name is Ufak Party. He died on 31.01.1958 when he visited to his son Coskun Koycu who studied in Istanbul and he was interred family cemetery in Topkapi.