ASALA terör örgütü ve analizi
The analysis of terrorist organization of ASALA
- Tez No: 586768
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABBAS KARAAĞAÇLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, öncelikle hala üzerinde tam bir konsensüsün sağlanamamış olduğu“terör”kavramının tanımı ve terörizm hakkında bilgi verilmiş, daha sonra Ermeni Meselesinin tarihsel gelişimi ile Ermeni Terör Hareketleri incelenerek amacına ulaşmak için birçok şiddet eylemi gerçekleştiren ASALA Terör Örgütünün analizinin yapılması amaçlanmıştır. 1983 yılında Paris Orly havaalanında gerçekleştirdikleri terör eylem sonrası Batı dünyasının da tepkilerini çeken örgüt sona ermeye başlamış ancak etkileri günümüze kadar devam etmiştir. Uluslararası arenada ciddi eleştiriler alan ve Avrupalılarca bir nevi koruma kalkanı altında bulunan örgüt, önce iç çekişmelerle parçalanmış daha sonra git gide zayıflayarak 1985 yılından itibaren fiilen etkisini yitirmiştir. Örgütün fiilen sona ermesinde gerçekleştirdiği eylemlerin Türkiye dışında başka ülkelere yönelik olması ile Türkiye tarafından bir dönem gerçekleştirildiği iddia edilen gizli operasyonların da etkili olduğu değerlendirilmektedir. Bu tepkiler sonrası fiilen sona eren ASALA terör örgütünün yerine yeni maşa örgüt PKK Terör Örgütü dış güçlerce desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, first of all, the definition of“terror”which is still not fully understood and the information about terrorism is given. Then, the historical development of the Armenian Question and the Armenian Terrorist Movements are analyzed and ASALA Terrorist Organization is analyzed. After the terrorist attack in Paris Orly airport in 1983, the organization attracted the reactions of the Western world, but its effects continued until today. The organization, which was critically criticized in the international arena and under the protection of some kind of Europeans, was first torn apart by internal strife and then gradually weakened and lost its effect since 1985. Upon the end of the organization virtually, the actions that are performed against other countries outside of Turkey and in that period a covert operation by Turkey are considered to be effective to be carried out allegedly. As a result of these reactions, the PKK Terrorist Organization was supported by the external forces instead of the ASALA terrorist organization.