Bilgi teknolojileri alanındaki gelişimlerin verimlilik ve ürün/hizmet kalitesi üzerindeki etkileri: Hava yolu şirketinde bir uygulama
Effects of developments in the field of information technology on efficiency and quality of product / service: An application at the airline company
- Tez No: 586771
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEDAT ZEKİ YENEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın esas amacı, bilgi teknolojileri alanındaki gelişmelerin ürün veya hizmet üreten tüm işletmeler için sahip olduğu önemi ortaya koymaktır. Bilgi teknolojileri alanındaki gelişmelerin önemini ortaya koyarken verimlilik ve kalite kavramları ve bilgi teknolojileri alanındaki gelişmelerin bu kavramlar üzerindeki etkileri dikkate alınmıştır. Çalışmada ilk olarak bilgi teknolojileri, verimlilik, kalite ve bu kavramlarla bilgi teknolojilerinin etkileşimi üzerine literatürel bilgiler paylaşılmıştır. Bir sonraki bölümde uygulama alanı hakkında bilgi verilmiş, bu alanın süreçleri anlatılmıştır. Uygulama alanı hava yolu şirketinde pilot kaynağı yönetimi olarak seçilmiştir. Son bölümde, ortaya konan hipoteje yönelik olarak gerçekleştirilen uygulama çalışmasına yer verilmiştir. Uygulama çalışmasında derinlemesine mülakat yöntemi kullanılmıştır. Ortaya konan hipoteje yönelik sorular hazırlanmış, bu alanda ve sorular kapsamında deneyimi, tecrübesi olan ve halen bu alanda çalışmakta olan personele bu sorular yöneltilmiştir. Sorulara alınan cevaplar üzerinden hipotejin doğruluğu ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın bulguları şu şekilde özetlenebilir. Mülakat yapılan tüm personel, bilgi teknolojileri alanında bölümlerinde gerçekleştirilmiş tüm gelişmelerin verimlik ve kalite noktasında olumlu katkılar sağladığını belirtmiştir. Yapılan çalışmalara dayanarak, çok net bir şekilde ifade edilebilir ki; bilgi teknolojileri alanındaki gelişmeler ürün veya hizmet üreten tüm işletmeler için olumlu katkılar sunacaktır. Bu çalışmanın önemi de bu çerçevede özetlenebilir. İşletmeler yaşamlarını sürdürebilmek için kar etmeli ve rakipleri ile girdikleri rekabet yarışında he zaman önde olmalıdırlar. Bunu gerçekleştirebilmek için ise her geçen gün performanslarını korumak ve yükseltmek zorundadırlar. Çalışmanın ortaya koyduğu üzere, performansı yükseltmek ve geliştirmek için en önemli unsurlardan bir tanesi de gelişen bilgi teknolojilerine sahip olmak ve ondan gerektiği şekilde ve rakiplerden daha erken, geç kalmadan faydalanmaktır. Böylece işletmeler kendi varlıklarını başarılı bir şekilde sürdürecekler, kaynaklar daha verimli kullanılacak, elde edilecek gelirle yeni yatırımlar gerçekleştirilecek, ülke ekonomisi büyüyecek ve dolayısıyla ülke insanın refah seviyesi yükselecektir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to reveal the importance of developments in information technologies for all enterprises producing products or services. While highlighting the importance of developments in information technologies, productivity and quality concepts and the effects of developments in information technologies on these concepts were taken into consideration. In the study, firstly, the literature information on information technologies, productivity, quality and the interaction of these concepts with information technologies were shared. In the next section, information about the field of application is given and the processes of this field are explained. The application area has been selected as pilot resource management in the airline company. In the last section, the application study carried out for the hypothesis revealed is given. In-depth interview method was used in the study. Questions related to hypothesis were prepared and these questions were asked to the personnel who have experienced in this field and within the scope of these questions. Hypothesis accuracy was tried to be determined through the answers to the questions. The findings of the study can be summarized as follows. All the personnel interviewed stated that all developments in their information technology departments have contributed positively to efficiency and quality. Based on the studies, it can be stated very clearly; The developments in the field of information technology will make positive contributions to all businesses producing products or services. The importance of this study can be summarized in this framework. Businesses must profit in order to survive and must always be ahead of the competition with their competitors. In order to achieve this, they have to maintain and improve their performance day by day. As the study reveals, one of the most important elements to improve and improve performance is to have evolving information technologies and to benefit from it as necessary and earlier than competitors. In this way, enterprises will maintain their assets successfully, resources will be used more efficiently, new investments will be realized with the income to be generated, the economy of the country will grow and therefore the welfare level of the country will rise.