Doğrudan yabancı yatırımların ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: Türkiye ve Çin üzerine bir ekonometrik analiz
The effect of foreign direct investments on economic growth: An econometric analysis on Turkey and China
- Tez No: 586780
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÖMER ERSİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Doğrudan yabancı yatırımların ekonomik büyüme üzerindeki etkileri birçok iktisat teorisinde önemli bir araştırma konusu olmuştur. Bu çalışmada, doğrudan yabancı yatırımların ekonomik büyüme üzerindeki kısa ve uzun vadeli etkileri Türkiye ve Çin ekonomileri bakımından karşılaştırmalı olarak analiz edilmesi amaçlanmış olup, uzun vadeli ve kısa vadeli etkilerin beraberce analiz edilebilmesi için ARDL sınır testi yaklaşımı temel alınmıştır. Türkiye için 1980 – 2018, Çin için ise 1983 – 2018 yılları arasındaki yıllık verilerden hareket edilen ampirik uygulamada, gayri safi yurtiçi hâsıla ve doğrudan yabancı yatırımların dolar cinsinden değerleri Dünya Bankası veri tabanından derlenmiştir. Çalışmanın ampirik bulguları, doğrudan yabancı yatırımların Çin ve Türkiye ekonomilerinde GSYİH üzerinde pozitif etkisi olduğu, bu etkinin kısa ve uzun vade için de geçerli olduğunu ortaya koymaktadır. Bulgulara göre, uzun vadede, Türkiye'de (Çin'de) doğrudan yabancı yatırımlarda gerçekleşen %1'lik bir artış, gayri safi yurtiçi hasılada %0.25'lik (%1.22'lik) bir artışla sonuçlanırken, kısa dönemli etki ise %0.126 (Türkiye) ve %0.07 (Çin) olarak gerçekleşmektedir. Granger nedensellik testi sonuçlarının her iki ülke için de doğrudan yabancı yatırımlardan, gayri safi yurtiçi hasılaya doğru tek yönlü nedensellik ilişkisini desteklemesi çalışmanın bir diğer bulgusudur.
Özet (Çeviri)
The impact of foreign direct investment has been an important area of investigation in many Economic theories. In this study, the long run and short run effects of foreign direct investment on Economic growth are aimed to be investigated with a comparative perspective for Turkey and China and to achive this, ARDL bounds testing methodology is utilized to evaluate the long run and short run effects simultaneously. In the empirical section that utilizes yearly data corresponding to 1980-2018 and 1983-2018 for Turkey and China, respectively; the data is obtained from the World Bank database. The empirical findings of the study suggest that the foreign direct investment has positive effects both in Turkish and Chinese economies, and this positive effect holds both in the short and in the long run. Accordingly, in the long run, a 1% increase in foreign direct investments results in a 0.25% (1.22%) increase in the gross domestic product in Turkey (in China) while the short run impact is calculated as 0.126% (in Turkey) and 0.07% (in China). Granger causality test results also confirm unidirectional causality running from the foreign direct investments to gross domestic products of both countries.