Fotovoltaik bir sistemin farklı açı ve oryantasyonda karşılaştırmalı enerji üretim simülasyonu ve analizi
Simulation and analysis of comparative energy production in various angle and orientation of a photovoltaic system
  1. Tez No: 586817
  2. Yazar: MUHAMMED KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ OSMAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada fotovoltaik sistem tasarımında kullanılan farklı oryantasyon ve açılara göre üretim analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla Konya ili Çumra ilçesinde 1 MW gücündeki sistem referans alınarak, ilk olarak sabit açılı sistem, ikinci olarak mevsimsel açılı sistem ve son olarak da güneş takip sistemleri için PVsyst simülasyon programı ile enerji üretim analizleri yapılmıştır. Böylelikle fotovoltaik sistemler için farklı tasarımlara ait üretim değerleri ve performansları incelenmiştir. Çalışmanın en önemli katkısı, farklı sistemler için gerekli üretimleri öngörebilmek ve bu şekilde farklı sistemlerin enerji üretimlerini, verimlerini ve performans oranlarını karşılaştırabilmektir. Sonuç olarak farklı yapıdaki sistemlerin enerji üretimleri karşılaştırılmış, birbirlerine olan üstünlükleri incelenmiş ve fiyat- performans oranları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, production analyzes were performed according to different orientations and angles used in photovoltaic system design. For this purpose, 1 MW solar power system was used as reference in Çumra district of Konya. Firstly, fixed angle system, secondly seasonal angle system and finally, solar tracking systems PVsyst simulation program were used for energy production analysis. Thus, the energy production values and performances of different designs for photovoltaic systems were examined. The most important contribution of the study is to be able to foresee the productions required for different sytems and to compare the energy production, efficiency and performance ratios of different systems. As a result, energy production of different systems were compared, their advantages over each other were examined and price-performance ratios were compared.