Bazı gıdalarda ve içeceklerde bisülfit tayini için yeni bir spektroflorometrik yöntem geliştirilmesi
Development of a novel spectrofluorometric method for detection of bisulfite in some foods and beverages
  1. Tez No: 586826
  2. Yazar: MEHMET BAYKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bazı mikroorganizmaların büyümesini sınırlandırabilmesi ve küflenmeyi önleyebilmesi nedeniyle bisülfit (HSO3-), yiyecek ve içeceklerde koruyucu olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu anyon aynı zamanda hücreler, dokular ve biyomakromoleküller üzerinde zararlı etki oluşturan atmosferik ana kirleticilerden biridir. Bu nedenle, HSO3-'in doğrudan dedeksiyonu için basit, duyarlı ve hızlı yöntemler gereklidir. Son yıllarda, floresan (florojenik) problar, yüksek seçimlilikleri, düşük dedeksiyon limitleri (yüksek duyarlılıkları) ve gerçek-zamanlı görüntülenmesi gibi özellikleri nedeniyle HSO3- dedeksiyonu için önemli ilgi görmektedir. Bu tez çalışmasında, Michael-katılma reaksiyon mekanizmasına dayanan NIR-BS bileşiği, HSO3- dedeksiyonu için ilk kez prob olarak kullanılmıştır (eks=685 nm; em=720 nm). Nükleofilik bir anyon olarak HSO3-, Michael-katılma mekanizmasıyla C=C çifte bağına saldırabilmektedir. Bu prob, bir hemisiyanin boyası ve resorsinol bileşiğinden oluşmaktadır. NIR-BS probunun HSO3- ile inkübasyonu sonucunda proba ait floresans şiddeti azalmaktadır, çünkü NIR-BS floresan olduğu halde HSO3- katkılı ürünü değildir. NIR-BS probunun floresansındaki azalma (ΔI), HSO3- konsantrasyonuna bağlıdır. HSO3- varlığında ve yokluğunda ölçülen floresans intensitelerinin farkından (ΔI) yararlanarak gerçek örneklerin HSO3- içerikleri tayin edilmiştir. HSO3- konsantrasyonu (3,01- 0,11 µM aralığında) ile ΔI arasında doğrusal bir ilişki vardır (r=0,998). Önerilen probla HSO3-, seçimli olarak dedekte edilebilmekte ve bu prob 0,045 µM LOD değeriyle yüksek duyarlılık göstermektedir. HSO3- dedeksiyonu için hız, yüksek seçimlilik ve duyarlılık gibi avantajlarından dolayı, önerilen bu yaklaşım bazı kayısı ve şarap örneklerinde HSO3- tayininde başarıyla uygulanmıştır. NIR-esaslı florometrik yöntem ile bulunan sonuçlar referans yöntem olarak seçilen DTNB yöntemiyle karşılaştırılmıştır. Bu yöntem ile DTNB yöntem bulguları arasında iyi bir korelasyon bulunmaktadır
Özet (Çeviri)
Due to of its capability to restrain the growth of some microorganisms and prevent mildew, bisulfite (HSO3-) is widely used in food and beverages as a preservative. This anion is also one of the main atmospheric pollutants, having harmful effect on cells, tissues, and biomacromolecules. So simple, rapid and sensitive methods for the direct detection of HSO3- are necessary. Fluorescent (fluorogenic) probes has received significant attention for the detection of HSO3- in recent years because of their high selectivity, low detection limits (high sensitivity), and real-time visiualization. In this thesis, NIR-BS has been firstly used as a probe for the fluorometric detection of HSO3- based on Michael-addition reaction mechanism (ex=685 nm; em=720 nm). HSO3- as a nucleophilic anion can attack the C=C bond via a Michael-addition mechanism. This probe was composed of a hemicyanin dye and resorcinol. The fluorescence intensity of NIR-BS is attenuated as a result of its reaction with HSO3-, because NIR-BS is fluorescent while its HSO3--adduct are not. The attenuated intensity of NIR-BS fluorescence (ΔI) is dependent upon the concentration of HSO3-. With the aid of NIR-BS fluorescence intensities recorded in the presence and absence of HSO3- (ΔI), the HSO3- content of a real sample can be calculated. There was a linear relationship between the ΔI and the concentrations of HSO3- ranging from 3,01 to 0,11 µM (r=0,998). The proposed probe can selectively detect HSO3- and shows good sensitivity with the limit of detection of 0,045 µM. On the basis of the advantages of speed, high selectivity and sensitivity for the determination of HSO3−, this proposed approach was successfully applied for the determination of HSO3- in wine and apricot samples. The HSO3− content measured by the NIR-based fluorometric method was compared with that by the reference DTNB method. This assay correlated well with the reference DTNB assay.