Yarı latislerde türevler
Derivations on semilattices
- Tez No: 586830
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHİN CERAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Yarı latisler üzerinde türevlerin ele alındığı bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde latislerde türevin tarihsel gelişimi ile ilgili tarihçe bölümü verilmiştir. İkinci bölümde, latisler üzerinde tanımlanmış olan türevle ilgili temel tanımlar verilmiştir. Üçüncü bölümde, yarı latislerden latislere tanımlı permuting n-türevler detaylı olarak incelendi. Permuting n- türev izoton ve permuting n-türev dağılmalı latis ilişkileri incelendi. Ve bununla ilgili sonuçlar verildi. ANAHTAR KELİMELER:Latis, Yarı Latis, Türev, İzoton, Permuting türev
Özet (Çeviri)
This thesis, which deals with derivations on semi-lattices consist of three chapters. In the first chapter, on the historical development of the derivation on lattices was given. In the second chapter, the basic definitions and theorems related to derivation on the lattices were given. In the third chapter, permuting n-derivations defined from semi-lattices to lattices were discussed in detail. Relationships between permuting n-derivation, isotone derivation and permuting n-derivation distributive lattice were analyzed. And some results were given. KEYWORDS:Lattice, Semi lattice, Derivation, İsoton, Permuting derivation