Liderlik özellikleri ile örgütlerde çalışan memnuniyeti arasındaki ilişki
The relationship between leadership characteristics and employee satisfaction in organizations
- Tez No: 586829
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada çalışan memnuniyetiyle liderlik özellikleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma hayatında çalışan memnuniyeti ve liderlik kavramı büyük bir öneme sahiptir. Çalışmaya başlamadan önce detaylı bir literatür taraması yapılmıştır. Saha çalışmasında Denizli ilindeki firmaların çalışanları değerlendirilmeye alınmıştır. Denizli ilinde sektör ayrımı yapılmadan 220 çalışana anket uygulaması yapılmıştır. Demografik verilerle birlikte üç bölüm, yirmi dokuz sorudan oluşan anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler de istatistik paket programıyla analiz edilmiştir. Yapılan araştırmanın bulgularına göre; çalışanların genel memnuniyet seviyesi pozitif ve anlamlıdır. Astların memnuniyet seviyesi arttıkça liderin de memnuniyet düzeyi artacaktır. Astlar ve liderler arasında doğru ilişki vardır. Liderlik özellikleriyle çalışan memnuniyeti arasında ise pozitif ve düşük seviyede ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bu ilişki anlamlı değildir. Lider ve astlar arasında düşük bağlantı olduğu gözlemlenmiştir. Çalışanın beklediği liderlik özellikleriyle liderin gösterdiği liderlik özellikleri arasındaki ilişkinin sonucu pozitif olarak çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between employe satisfaction and leadership characteristics was investigated. The concept of employee satisfaction and leadership in working life is of great importance. A detailed literature review was performed before starting the study. In the field study, the employees of the firms in Denizli were evaluated. In Denizli province, 220 employees were surveyed with out any sector discrimination. A question naireconsisting of three sections and twenty nine questions was applied together with demographic data. The data were analyzed with statistical package program. According to the findings of the study, the satisfaction level of the employees is positive and meaningful. The satisfaction level of the leader will increase as the level of satisfaction of the subordinates increases. There is a correct relationship between subordinates and leaders. There is a positive and low relationship between leadership characteristics and employee satisfaction. This relationship is not meaningful. Low connection between the leader and subordinates was observed. There sult of the relationship between the leadership characteristics the employee expects and the leadership characteristics of the leader is positive.