Epileptik hastalarda EEG, BBT, MRI ve SPECT karşılaştırılması
Comporation between EEG, CT, MRI and SPECT
- Tez No: 58687
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. VİLDAN YAYLA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Parsiyel epilepsilerde epileptojenik odağın lokalize edilmesinde EEG, BBT, MRI ve SPECTin rolünü incelemek amacıyla yaptığımız bu çalışmada; Parsiyel epilepsili 30 olgu (20 erkek, 10 kadm)'ya interiktal dönemde EEG, BBT, MRI ve SPECT incelemeleri yapıldı. EEG ile 18 olguda (%60), SPECT ile 16 olguda (%53), MRI ile 6 olguda (%30) ve BBT ile 8 olguda (%27) anomali tespit edildi. Epilepsi tanısı ve fokusun belirlenmesinde EEG'nin, yapısal lezyonların gösterilmesinde ise BBT ve özellikle MRTın rutin tam yöntemleri olarak kullanılması gereklidir. Yaptığımız çalışma sonucunda özellikle parsiyel epilepsilerde lokalizasyon belirlenmesinde yüksek sensitivite gösterdiğini düşündüğümüz SPECT incelemeleri benzer çalışmalardaki sonuçlan desteklemiştir. 59
Özet (Çeviri)
SUMMARY: In this study we investigated the role of EEG, CT, MRI and SPECT for the localizing the epileptogenic focus in partial epilepsies. EEG, CT, MRI and SPECT tools were used in the 3o patients (20 male, 10 female)with partial epilepsy at the interictal period. Anomaly was observed in the 18 patients with EEG (%60), 16 patients with SPECT (%53), 6 patients with MRI (%30), 8 patients with CT (%27). We found that for the diagnosis of epilepsy and for defining the focus EEG is essential. Also for pointing the structural lesions CT and especially MRI are essential diagnostic tools as routine diagnostic procedures. In our study, especially in partial epilepsies. SPECT had a high sensitivity for the localization. Our study about SPECT analyze has been confirmed the other studies. 60