Manisa'da bir 2. basamak sağlık kuruluşuna obezite nedeni ile ayaktan tanı tedavi için başvuran bireylerde beslenme eğitiminin kilo kontrolü üzerine etkisi
The effect of nutrition training on weight control in individuals applied to output diagnosis treatment for obesity in A second step health organization in manisa
  1. Tez No: 586873
  2. Yazar: DİDEM KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN CENGİZ ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Amaç: Bu çalışma obez bireylere kalorisi kısıtlı tıbbi beslenme tedavisi (diyet) ile birlikte verilen beslenme eğitiminin ağırlık kaybına etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma 18-45 yaş aralığında, en az ortaöğretim mezunu, menopoza girmemiş, herhangi bir kronik veya endokrinolojik hastalığı bulunmayan, beden kütle indeksi (BKİ) ≥30 olan 35'i müdahale grubunda, 35'i de kontrol grubunda yer alan 70 obez kadın üzerinde yürütülen bir müdahale çalışmasıdır. Çalışmanın verileri anket formu, besin tüketim sıklığı formu ve takip formundan elde edilmiştir. Başlangıçta, her iki grupta yer alan kadınların ağırlık, boy, bel çevresi ve kalça çevresi ölçümleri alınmış ve zayıflama diyetleri verilmiştir. Kontrol grubunda yer alan kadınlara altı ay sonra kendileriyle görüşme sağlanacağı belirtilmiştir. Müdahale grubunda yer alan kadınlar ise 15 günde bir kontrole çağırılarak ölçümleri tekrarlanmış ve her görüşmede beslenme eğitimi verilmiştir. Tanımlayıcı olarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, en küçük ve en büyük değerler kullanılmıştır. Çözümleyici istatistiklerde Ki-kare testi ve Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılmıştır. Bulgular: Kontrol grubunda yer alan kadınların ağırlık (p=0,112), beden kütle indeksi (p=0,144), kalça çevresi (p=0,137) ve bel kalça oranı (p=0,169) ilk ve son ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiş, bel çevresi (p= 0,045) ilk ve son ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the effect of nutritional education given to obese individuals with limited calorie medical diet (diet) on weight loss. Materials and Methods: The study included 35 patients in the intervention group and 35 controls in the age group of 18-45 years, at least secondary school graduates, without menopause, without any chronic or endocrinological disease, with a body mass index (BMI) ≥30. This is an intervention study conducted on 70 obese women. The data of the study was obtained from questionnaire form, food consumption frequency form and follow-up form. Initially, weight, height, waist circumference and hip circumference measurements of women in both groups were taken and weight loss diets were given. The women in the control group were informed that they would be interviewed after six months. Women in the intervention group were called for a control every 15 days and their measurements were repeated and nutritional education was provided in each interview. Number, percentage, mean, standard deviation, minimum and maximum values were used as descriptors. Chi-square test and Wilcoxon signed rank test were used for analytical statistics. Results: There was no statistically significant difference between the first and last measurements of weight (p = 0.112), body mass index (p = 0.144), hip circumference (p = 0.137) and waist-hip ratio (p = 0.168) of the women in the control group. There was a statistically significant difference between first and last measurements of waist circumference (p = 0.045).