Embriyonal gelişim üzerine nikotinin teratojenik etkisine karşı b12 vitamininin sıçan ön (üst) ekstremite kemiklerinin gelişimine etkisi
The effect of b12 vitamin on rat front (upper) extremi̇ty development against nicotine's teratogenic effects on embryonal development
  1. Tez No: 586900
  2. Yazar: AHMET PAYAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP NİSARİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışmamızda nikotinin gebe sıçanların fetuslarının kemik gelişimine olası etkileri ve vitamin B12'nin (Vit-B12) bu etkilere karşı teratojenik etkisi ikili iskelet sistemi boyama yöntemi ile araştırıldı. Erciyes Üniversitesi Deneysel Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezinde (DEKAM) üretilen ortalama ağırlığı 150 g olan 18 adet genç dişi Wistar albino cinsi sıçan kullanıldı. 2 dişi sıçana 1 erkek sıçan olacak şekilde saat 17.00'den saat 07.00'e kadar aynı kafeste tutuldu. Mikroskop altında vaginal smear incelenerek spermium görülen dişi sıçanlar 0.5 günlük gebe kabul edildi. Gebe sıçanlar rastgele kontrol, düşük doz nikotin (DDN), yüksek doz nikotin (YDN), düşük doz nikotin+vitamin B12 (DDN+Vit-B12), yüksek doz nikotin+vitamin B12 (YDN+Vit-B12) ve Vit-B12 olarak oluşturuldu. Gebeliğin 1-20. günleri arasında kontrol grubuna 1 ml/kg serum fizyolojik (SF), DDN grubuna 3 mg/kg nikotin, YDN grubuna 6 mg/kg nikotin, DDN+ Vit-B12 grubuna 3 mg/kg nikotine ek olarak 0.5 mg/kg Vit-B12, YDN+ Vit-B12 grubuna 6 mg/kg nikotine ek olarak 0.5 mg/kg Vit-B12, ve Vit-B12 grubuna 0.5 mg/kg Vit-B12 verildi. Gebe sıçanlardan gebeliğin 20. gününde fetuslar sezaryenle alınarak, ağırlıkları ve baş-kıç uzunlukları ölçülüp kaydedildi. Daha sonra fetusların ikili iskelet boyama yöntemiyle kemik yapıları Alizarin Red-S ile kırmızıya, kıkırdak yapıları da Alcian Blue ile mavi renge boyandı. Fetuslara ait ön ekstremite kemikleri (scapula, humerus, ulna, radius) stereomikroskop altında incelenerek fotoğrafları çekildi. Daha sonra Image J programı kullanılarak kemik boyu, kemikleşme uzunluğu ve kemikleşme yüzde oranları hesaplandı. Elde edilen veriler R 3.2.3 programında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In our study, the possible effects of nicotine on the bone development of fetuses of pregnant rats and the teratogenic effect of vitamin B12 (Vit-B12) on these effects were investigated by the dual skeletal system staining method. Eighteen female Wistar albino rats were used in Erciyes University Experimental Research Application and Research Center (DEKAM) with an average weight of 150 g. Two female rats were kept in the same cage as 1 male rat from 17.00 to 07.00 hrs. Under vaginal smear examination under the microscope, female rats with spermium were regarded as 0.5 day pregnant. Groups were formed as control, low dose nicotine (LDN), high dose nicotine (HDN), low dose nicotine+vitamin B12 (LDN+Vit-B12), high dose nicotine+vitamin B12 (HDN+ Vit-B12) and Vit-B12. Between 1-20 days of pregnancy 1 ml/kg of saline given for control group, 3 mg/kg of nicotine for LDN group, 6 mg/kg of nicotine for HDN, in addition 3 mg/kg nicotine 0.5 mg/kg Vit-B12 for LDN+Vit-B12 group, in addition 6 mg/kg nicotine 0.5 mg/kg Vit-B12 for HDN+Vit-B12 group and 0.5 mg/kg of Vit-B12 for Vit-B12 group. On the 20th day of the pregnancy, the fetuses were caesarean sectioned and their weights and head-to-hip lengths were measured. Subsequently dual skeletal staining was used to redirect fetal bones red with Alizarin Red-S and cartilage blue with Alcian Blue. After examination of fetal front bone (scapula, humerus, ulna, radius) under the stereomicroscope photos were taken. Then, using the Image J program, bone length, ossification length and percentage of ossification were calculated. The obtained data were evaluated with the R 3.2.3 program.